10.01.2020 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ponuka odrôd hustosiatych obilnín pre sezónu 2020

„V jačmeni jarnom aj naďalej pretrváva zložitá situácia, pestovateľské plochy klesajú najmä pre náročnosť dopestovať komoditu s požadovanými sladovníckymi parametrami. Avšak jačmeň je stále zaujímavá plodina, aj z hľadiska vstupov, ktoré nie sú až také vysoké, je tu však riziko vplyvu počasia, ktoré je nevyspytateľné.“

Uviedla Ing. Jana Garaiová, produktová manažérka spoločnosti RWA SLOVAKIA počas odbornej konferencie v Nitre. Zdôraznila, že z hľadiska výroby sladu je veľmi podstatná pravosť a čistota odrody, pričom základom je kvalitné certifikované osivo a dodržiavanie agrotechniky.

V prípade nosnej odrody Soulmate, registrovanej v roku 2017, vyzdvihla skutočnosť, že sa jej za rok podarilo dostať na Zelenú listinu spoločnosti Heineken. Jej prednosťou je poskytovanie veľmi stabilných úrod vo všetkých pestovateľských oblastiach, predovšetkým v teplej a suchej kukuričnej. Čo sa týka výberovej sladovníckej kvality má Soulmate vysoký obsah extraktu, taktiež friabilitu a nízky obsah beta glukánov. Ďalšou, spoločnosťou Heineken preferovanou odrodou, je Sunshine, odroda, ktorá dlhodobo dosahuje najvyššie úrody v porovnaní s ostatnými odrodami portfólia. Z úrody 2019, zo založených množiteľských porastov, v priemere dosiahla takmer 6 ton čistého osiva z hektára.  V ČR patrí medzi päť najpestovanejších odrôd jarného jačmeňa.

Novinky v jarnom jačmeni

Nová odroda Esma je podľa J. Garaiovej  výnimočne úrodná, čo preukázala v registračných skúškach (108 percent na priemer úrod kontrolných odrôd) a výsledkami dosiahnutých v poloprevádzkových pokusoch. Je aktuálne zaradená v skúškach spoločnosti Heineken. Benefitom je veľmi dobrý zdravotný stav  (zabudovaný gén Mlo) a dobrá odolnosť proti poliehaniu.

Absolútna novinka nasledujúcej sezóny - Escalena, vzišla z rakúskeho šľachtenia Saatzucht Edelhof. Je to univerzálne využiteľná odroda jačmeňa jarného, avšak J. Garaiová ju odporúča najmä pre kŕmne účely. Z jej predností, okrem dosahovania veľmi dobrých úrod, vyzdvihla prispôsobivosť k výkyvom počasia, taktiež toleranciu v prípade pestovania v horších pôdach.

Ponuka jarných pšeníc

Osvedčenou a zároveň najpredávanejšou odrodou pšenice jarnej z portfólia RWA, je osinatá odroda Sensas, potravinárskej kvality E. Pestovateľov presvedčila poskytovaním vysokých úrod a darí sa jej aj v severnejších oblastiach Slovenska.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down