15.03.2018 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ponuka osvedčených a nových hybridov pre rok 2018

Na sympóziu spoločnosti Dow AgroSciences, ktoré sa uskutočnilo v polovici januára v Nitre, okrem iného predstavili ponuku hybridov kukurice, slnečnice a repky pre rok 2018 z portfólia spoločnosti Pioneer HI-Bred Slovensko.

„Naša spoločnosť už pred niekoľkými rokmi prišla na trh s hybridmi technológie Optimum AQUAmax, ktoré sú odpoveďou na meniace sa podmienky prostredia, na výskyty čoraz častejších období sucha a nadpriemerne vysokých teplôt. Hybridy uvedenej technológie disponujú  vlastnosťami, ktorými dokážu tolerovať stresy zo sucha a nedostatku vody v kritických fázach pre rast a vývin kukurice, t. j. vo fáze tvorby generatívnych orgánov, opeľovania a nalievania zrna kukurice,“ predstavil prednosti technológie Ing. Ľuboš Šulan zo spoločnosti Pioneer HI-Bred Slovensko. Ako ďalej konkretizoval, nová generácia hybridov  Optimum AQUAmax prekonáva úrodami tú predchádzajúcu.

Úspešnosť tejto technológie vychádza zo skutočnosti, že sa rastlina nespolieha iba na jediný mechanizmus boja proti suchu. Je to celý rad mechanizmov, ako napríklad: efektívnejšie využívanie vody rastlinou, nižšia prieduchová vodivosť – prísnejšia kontrola transpirácie, agresívny rast blizien, efektívnejší koreňový systém a pod.

Ponuka pre rok 2018

Ponuka hybridov kukurice pokrýva skorostné skupiny FAO 170 až 550. V roku 2018 portfólio obohatí až šesť noviniek (P7054, P9127AQ, P9415AQ, P0074, P0312, P0725AQ), z toho sú tri s technológiou Optimum AQUAmax, pričom väčšina hybridov bolo cielene vyšľachtených do našich podmienok s arídnou klímou.

„Čo sa týka segmentu slnečnice, technológia ExpressSun je jednou z najúspešnejších technológií, ktoré máme. Nová generácia hybridov slnečnice má výrazne vyššiu toleranciu k herbicídom ako tie predchádzajúce, preto je táto technológia bezpečnejšia a dá sa pri nej očakávať žiadna alebo oveľa nižšia hladina fytotoxicity,“ informoval Ľ. Šulan. V tomto roku sa do ponuky dostali dve novinky - vysoko olejnatý hybrid P64HE133 technológie ExpressSun a P64LP130 technológie Clearfield Plus. „Úroveň šľachtenia posúvame zabudovaním génov tolerancie proti sklerotínii. Navyše nové hybridy slnečnice sú tolerantné proti problematickej plesni slnečnicovej (Plasmopara halstedii) vrátane všetkých rás vyskytujúcich sa v Európe. Tieto hybridy sú pod označením Protector,“ dodal k výsledkom šľachtiteľskej práce.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down