13.05.2021 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ponuka ozimných jačmeňov pod značkou LG

Až štyri nové odrody jačmeňa ozimného obohatili už aj tak zaujímavé portfólio spoločnosti Limagrain v nastávajúcej sezóne. Okrem nadpriemernej úrodnosti ide o kvalitné a zdravé odrody jačmeňa s veľmi dobrou odolnosťou proti poliehaniu a zimuvzdornosťou. Ako uviedol Ing. Stanislav Doležal, vedúci marketingu a registrácie odrôd spoločnosti LCEC z Hrubčíc (ČR), niektoré tolerujú aj neskoršie termíny sejby, iné podmienky suchších a teplejších oblastí, stačí si len správne vybrať.

Úrodné a kvalitné

V minulom roku uvedená LG Zoro je šesťradová odroda jačmeňa ozimného s geneticky podmienenou odolnosťou proti vírusovej žltej zakrpatenosti jačmeňa BYDV. Podľa Ing. Jany Černej zo spoločnosti Limagrain, ide o prelomovú odrodu, ktorá je nadpriemerne úrodná. V štátnych odrodových skúškach UKZÚZ-u v rokoch 2017 až 2019 prekonala v úrodách rezistentnú kontrolnú odrodu o 17 percent a štandardné odrody o 5 až 7 percent. Presadila sa aj v poloprevádzkových pokusoch naprieč Slovenskom, napr. Agromarkt Nýrovce s 10,61 tony z hektára. Prednosťou je taktiež veľmi dobrá odolnosť proti rynchospóriovej škvrnitosti, fuzariózam klasu, múčnatke trávovej  a hrdzi jačmennej. Obľúbenosť odrody LG Zoro potvrdilo medziročné takmer zdvojnásobenie množiteľských plôch na 315 hektárov v roku 2021.

Prednosťou ďalšej, nemenej zaujímavej odrody LG Triumph, je predovšetkým poskytovanie veľmi dobrých úrod, ako v pokusoch tak aj v praxi. Veľkou výhodou je vysoká odolnosť proti poliehaniu (hodnotenie 8), výborný zdravotný stav a veľmi dobrá zimuvzdornosť. Úrodu tvorí hustotou porastu, a stredne vysokou HTZ na úrovni 47 gramov. Je vhodná do všetkých výrobných oblastí, môže sa pestovať po obilnine a výhodou je taktiež toleranciu k neskoršiemu termínu sejby. V pokusoch v roku 2020, napr. v Agromarkt Nýrovce dosiahla 10,75 tony z hektára, PD Sokolce 9,2 tony z hektára. Na Slovensku je LG Triumph za rok 2020 najpestovanejšia šesťradová odroda jačmeňa ozimného.

Novinka pre 21. storočie

„Nová odroda ozimného jačmeňa Picasso s odkazom na jedného z najslávnejších maliarov 20. storočia, svojimi vlastnosťami odpovedá požiadavkám na modernú odrodu 21. storočia, t. j. vďaka skorosti znáša podmienky suchších a teplejších oblastí, vyznačuje sa výborným zdravotným stavom a odolnosťou proti poliehaniu, “ predstavil novinku S. Doležal. Vytvára stredne veľké zrno s HTZ okolo 47 gramov, čo je základ pre veľmi dobrú úrodu. Je kombináciou veľmi dobrej úrodnosti, skorosti a výborného zdravotného stavu s odolnosťou proti dôležitým chorobám vrátane plesne snežnej. V problematickom suchom roku 2019 bol najúrodnejšou odrodou v skúškach ÚKZÚZ-u, pričom vďaka svojej skorosti a zvýšenej tolerancii k prísušku dosiahla 111 percent na priemer úrod kontrolných odrôd. Darilo sa jej aj pre obilniny priaznivejšom roku 2020, v ktorom poskytla vyrovnané výsledky. Zo sortimentu šesťradových ozimných jačmeňov je Picasso najskorší.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down