10.07.2020 | 11:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ponuka repiek s komplexnými vlastnosťami

V centre expozície spoločnosti Bayer na Celoslovenských dňoch poľa v Dvoroch nad Žitavou boli hybridy repky značky Dekalb. Sú výsledkom cieleného šľachtenia zameraného nielen na zvýšenie odolnosti proti pukaniu šešúľ, ale aj na geneticky podmienenú odolnosť proti fómovej hnilobe (Rlm 7). Taktiež na vyššiu odolnosť vybraných hybridov proti nádorovitosti kapustovitých rastlín a na odolnosť proti vírusu žltačky kvaky/okrúhlice (TuYV).

Portfólio hybridov repky pod obchodným názvom Dekalb predstavil Ing. Ján Hanuska, zástupca spoločnosti Bayer. V úvode prehliadky pokusu pozornosť upriamil na vybrané hybridy repky, konkrétne na DK Exception a DK Expansion.

DK Exception je stabilný, pestovateľsky preverený hybrid vhodný do rôznych agroklimatických podmienok. Stabilitu v dosahovaní úrod preukazuje nielen v porovnávacích testoch poloprevádzkových pokusov SPZO, ale aj v praxi, napr. v Českej republike, kde patrí medzi najúspešnejšie a napredávanejšie hybridy repky na trhu vôbec. Má zabudovaný gén Rlm 7 zvyšujúci odolnosť proti napadnutiu Phoma spp., taktiež má zvýšenú odolnosť proti pukaniu šešúľ.  V minulom roku - v pokusoch SPZO na Slovensku v konkurencii 15 hybridov obsadil druhé miesto, čo je veľmi dobrý výsledok.

Pre ďalší, nemenej zaujímavý hybrid DK Expansion je typické, že maximalizuje dodanú intenzitu výživy do výšky úrod. Má taktiež zabudovaný gén Rlm 7 proti fómovej hnilobe, ktorá napáda rastliny na jeseň a v skorom jarnom období, t. j. sú tak chránené proti prvotnému napadnutiu uvedenou chorobou. Čo sa týka ďalších benefitov pre pestovateľov, obidva hybridy – DK Exception a DK Expansion, sú štandardne morené kombinovaným fungicídnym moridlom Scenic® Gold.

Novinky v ponuke

Portfólio hybridov repky v tomto roku obohatil DK Expectation s geneticky podmienenou odolnosťou proti vírusovej žltačke kvaky/okrúhlice (TuYV), ktorá je počas teplých jesení prenášaná voškami, najmä voškou broskyňovou. Ako uviedol J. Hanuska, tým, že v ochrane rastlín dochádza k redukcii insekticídnych účinných látok eliminujúcich vošky, bude pestovanie takto vybavených hybridov naberať čoraz viac na význame. Druhou novinkou v portfóliu je DK Exlibris s ktorým majú pestovatelia v Českej republike veľmi dobré skúsenosti. Ide o veľmi skorý hybrid repky, ktorý z pomedzi repiek v ponuke spoločnosti najskoršie dozrieva. Ako ostatné moderné hybridy, má zabudovaný gén zvyšujúci odolnosť proti pukaniu šešúľ, taktiež gén Rlm 7 zvyšujúci odolnosť proti fómovej hnilobe.

Portfólio spoločnosti dopĺňajú hybridy so špecifickými vlastnosťami ako DK Exotter - veľmi dobre hospodári s vodou, vďaka čomu veľmi dobre odoláva stresu zo sucha a tepla a DK Platinium - je určený na polia, kde sa vyskytuje Plasmodiophora brassicae vyvolávajúca uvedené ochorenie nádorovitosť kapustovitých rastlín, proti ktorej má odolnosť.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down