17.09.2018 | 04:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ponuka slnečnice do všetkých technológií

Na Dni poľa OptiTech predstavili z portfólia spoločnosti Syngenta osvedčené aj nové hybridné odrody slnečnice, otestované v rôznorodých podmienkach a lokalitách strednej Európy. Neodmysliteľnou súčasťou pestovania slnečnice sú jednotlivé technológie ošetrovania v prvom rade proti burinám, taktiež chorobám a škodcom.

Kristína Nagyová, regionálna manažérka spoločnosti Syngenta predstavila  novinku  Subaro HTS, prvý hybrid Express technológie zo šľachtenia spoločnosti, ktorý sa dostal na slovenský trh. "Subaro HTS má pevnú stonku, vytvára veľké listy, disponuje veľmi dobrým zdravotným stavom. Úrodu tvoria veľké úbory s plnými nažkami. Je vhodný do suchých lokalít, intenzívnych aj extenzívnych pestovateľských podmienok," uviedla k jeho prednostiam, pričom zdôraznila, že nie je potrebné zvyšovať výsevok. Dozrievanie prebieha na zelenej stonke, preto K. Nagyová odporúča desikáciu porastu. V testovaní prešiel viacerými lokalitami v Maďarsku. Úrody v pokusoch v rôznorodých podmienkach dosahovali aj cez 4 tony z hektára.

Ing. Elena Široká Benkovská, regionálna manažérka spoločnosti Syngenta, predstavila klasické hybridné odrody slnečnice – SY Arisonu, ktorú v portfóliu v budúcej sezóne nahradí novinka Edison. V porovnaní s SY Arisona dosahuje o niečo vyššie úrody. Oba hybridy veľmi dobre znášajú vysoké teploty a podmienky sucha. Zástupkyňa spoločnosti opäť odporučila nezvyšovať výsevky, pretože zbytočným prehustením porastu sa zmenšuje veľkosť úborov a pestovatelia sa tak pripravujú o úrodu.

Clearfield plus technológiu obohatila SY Gracia - vysokoolejnatý stredne skorý hybrid, ktorý rovnako ako predchádzajúce materiály bol testovaný v pokusoch v Maďarsku. Disponuje veľmi dobrou odolnosťou proti poliehaniu. K. Nagyová zdôraznila, že úbory tohto hybridu nie sú previsnuté, t. j. nezachytávajú vodu a teda nepodliehajú hnilobám po zrážkach.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down