Ponuku obilnín doplnil svetový unikát

Spoločnosť RAPOOL Slovakia patrí dlhodobo medzi popredných dodávateľov rozmanitého sortimentu osív slovenským poľnohospodárom.

CDP 2023

Rozsahom odrodového pokusu s 36 políčkami pšenice, jačmeňa, raže, tritikale, ovsa a jarných hustosiatych obilnín, repky, hrachu a sóje, bola aj v tomto roku expozícia spoločnosti RAPOOL Slovakia na Celoslovenských dňoch poľa v Oponiciach jednoznačne najväčšia. Pokusu dominovali odrody ozimných obilnín, najmä pšenice.

Prehliadky pokusu sa zhostil Ing. Martin Mátyás, PhD., produktový manažér pre obilniny spoločnosti RAPOOL Slovakia. Ako prvé predstavil šesticu hybridných odrôd pšenice, ktoré ako jediná spoločnosť na slovenskom trhu prináša pre domácich pestovateľov.

Priam výnimočným - svetovým unikátom, ktorý si návštevníci podujatia mohli prezrieť v pokuse, bola prvá ostinatá hybridná pšenica vyšľachtená na svete, ktorou je SU Hycardi. Ako uviedol M. Mátyás, okrem toho, že má ostinatý klas, je zaujímavá pre vysoký úrodový potenciál, ktorý potvrdila výsledkami v pokusoch v minulom roku.

Súčasťou portfólia hybridných obilnín je aj hybridný jačmeň SU Hylona – zaujímavý pre mimoriadnu odnožovaciu schopnosť a dlhý produktívny klas.

Hybridné raže v pokuse reprezentoval SU Performer - nosný materiál v zrnovom segmente,  pre pestovateľov silážnych, resp. senážnych raží je k dispozícii SU Nasri, taktiež SU Mephisto a minuloročná novinka SU Arvid.

Z líniových odrôd pšenice ozimnej boli v pokuse zaradené viaceré pestovateľsky overené odrody ako je Athlon, Ponticus, alebo Genius, ktorý podľa slov M. Mátyása je už siedmy rok najpestovanejšou a najmnoženejšou odrodou na slovenskom trhu. 

Portfólio pšenice doplnili nové, moderné a čoraz populárnejšie odrody SU Astragon, Centurion a Johnson. Návštevníci podujatia si v pokuse mohli prezrieť aj dve úplne nové ostinaté odrody pšenice s elitnými potravinárskymi parametrami, ktorými sú Exsal a Egidius.

V segmente špaldovej pšenice zaujala odroda Zollernspelz, ktorá patrí k najpestovanejším na slovenskom trhu, pričom v Nemecku je najpestovanejšia. „Vyniká nízkym vzrastom a odolnosťou proti poliehaniu, taktiež v zdravotnom stave, je tak ideálnou voľbou pre ekologicky hospodáriacich pestovateľov,“ zhodnotil jej prednosti a využitie M. Mátyás. 

Kŕmny jačmeň reprezentovala výnimočne úrodná líniová odroda SU Ellen.

Spestrením pokusu boli tri odrody hrachu siateho, konkrétne dva jarné hrachy – žlto-semenná odroda Salamanca a zeleno-semenná odroda Bluetime, plus novinka Casini – žlto-semenná odroda ozimného hrachu. Taktiež dve odrody sóje – Coraline a Acardia.

Pokus doplnili odrody jarných obilnín, konkrétne pšenica jarná Quintus, tvrdá pšenica jarná Duralis, jarný ovos Asterion a dva jačmene Amidala a Bente

Z tritikale ozimného zaujala odroda SU Askadus s ktorou spoločnosť RAPOOL Slovakia prvýkrát v histórii vstúpila do tohto segmentu. Taktiež po prvýkrát do ponuky zaradili odrodu pšenice tvrdej ozimnej, ktorou je Winterstern. 

Záver prehliadky patril šestici hybridov repky - Temptation, Tempo, Duplo, Batis, Manhattan a Desperado.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down