18.11.2010 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Porasty repky olejnej sú rôznorodé, ako počasie

Vzhľadom na nadnormálne množstvo zrážok v období od marca do augusta mali mnohí poľnohospodári problém pri príprave pôdy pod sejbu ozimných plodín.

Nepriaznivé počasie spôsobilo problém aj pri zvládnutí termínu sejby ozimnej repky olejnej. Poľnohospodári, ktorí vystihli skorší termín sejby repky (od 15. do 28. augusta), by mali mať teraz pekný pohľad na porasty repky.
A prečo v niektorých prípadoch nemajú? Ak si každý druhý deň dôsledne neprešli celý porast a majú ho umiestnení vedľa trávnatej plochy, vodnej plochy, alebo vedľa starého výmrvu repky, boli nemilo prekvapení jeho likvidáciou.
Vzhľadom na neustále množstvo zrážok bol aj abnormálny výskyt slizniakov, ktoré sa postarali o likvidáciu značnej výmery pekne vzídených porastov repky. Našli sa aj pomerne veľké plochy repky (aj 20 až 80 hektárov) kompletne zlikvidované slizniakmi.
Okrem slizniakov sa na likvidácii repky v niektorých lokalitách podieľala aj siatica oziminová a piliarka repková, a to hlavne na plochách, kde bola ako predplodina obilnina.
Repky, ktoré boli zasiate v prvých septembrových dňoch a siali sa do veľmi dobre pripravenej a pohnojenej pôdy, a boli aj patrične ošetrené, sú aj v prípade výskytu spomenutých škodcov v súčasnej dobe v dobrom kondičnom stave.
Veľa plôch, ktoré boli poškodené uvedenými škodcami (hlavne kraje porastov), sa pestovatelia snažili vylepšiť tým, že porasty obsiali nanovo. V súčasnej dobe ale na takýchto plochách vyvstáva problém, ako pomôcť repkám s nízkym vzrastom, aby sa vyrovnali tým pôvodným.
Viac sa dočítate v 47. čísle Roľníckych novín

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down