26.10.2015 | 06:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Porasty repky sú relatívne zdravé

V posledných rokoch sa už stáva takmer tradíciou, že príprava pôdy a sejba ozimných plodín je problematická a či ťažko zvládnuteľná - raz kvôli veľkému suchu, inokedy kvôli nadmerným zrážkam. Aj keď Slovensko je rozlohou malá krajina, predsa v jednotlivých regiónoch krajiny registrujeme veľké rozdiely v klimatických pomeroch.

PIEŠŤANY. Podľa dostupnej vlahy v júli a v auguste vyzerala aj príprava pôdy pred sejbou repky olejnej a následne aj samotná sejba. Všeobecne sa dá povedať, že vo viacerých lokalitách Slovenska sme mali mimoriadne suchý rok, čo trvalo až do obdobia zakladania nových porastov repky olejnej pre vegetačný rok 2015/2016.

Kedysi pevne stanovený agrotechnický termín siatia repky olejnej je v súčasnej dobe posunutý s ohľadom na potrebu zachytiť čo najväčšie množstvo vlahy pre vzchádzanie zasiateho osiva. Takže sa stáva pravidlom, že repka sa v niektorých regiónoch začína siať už začiatkom augusta. A naopak, tam, kde je sucho, tam sa čaká na vlahu, a niekde sa seje aj začiatkom septembra.

Tieto rozdiely v termínoch sejby a vo vlahových pomeroch sa odzrkadľujú aj  na súčasnom stave porastov repky olejnej.

Tie porasty repky, ktoré boli vysiata v prvej polovici augusta a mali akú - takú vlahu na vzchádzanie a aj dobrú jesennú výživu, sú v súčasnej dobe vyrovnané, jednoposchodové, a majú 8 - 10 ba i viac listov.

Takéto porasty už bolo treba pribrzdiť v raste a hlavne zabrániť prerastaniu vegetačného vrcholu. Na to radím v plnej odporúčanej dávke aplikovať povolené morforegulátory.

Aplikácia polovičných dávok morforegulátorov alebo fungicídov s morforegulačným účinkom nezabezpečí pre rastlinu – vegetačný vrchol požadovaný efekt, následne sa musí aplikovať plná dávka morforegulátoru, a razom je po šetrení nákladov. 

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down