21.02.2020 | 09:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Portfólio odrôd jačmeňa jarného pre rok 2020

Predstavenia odrôd sladovníckeho jačmeňa sa zhostil Ing. Radim Korhoň, vedúci šľachtenia jačmeňov spoločnosti LCEC z Hrubčíc (ČR). Prezentáciu odštartovala perspektívna odroda Overture s výberovou sladovníckou kvalitou, ktorá v posledných troch rokoch zaznamenala najväčší nárast v podiele na trhu.

Podľa  množstva certifikovaného osiva v roku 2019 bola Overture s 36,7 percentami najpestovanejšou odrodou na Slovensku. Zaradená je na Zelenej listine Heineken Slovensko Sladovne. Je vykupovaná spoločnosťami Plzenský Prazdroj Slovensko a Lycos – Trnavské sladovne, sladovňami v Michalovciach a Leviciach, pričom podiel vo všetkých sladovniach medziročne narastá. V ŠOS ÚKSÚP-u dosiahla najvyššie hodnoty extraktu (83,9 percenta), vysoký stupeň prekvasenia (83,1 percenta) a veľmi nízky obsah betaglukánov. Podiel predného zrna je na úrovni 94 percent, HTZ dosahuje cca 48 gramov.

V minulom roku uvedená, stredne skorá odroda Tango disponuje dobrou odolnosťou proti poliehaniu, veľmi dobrým zdravotným stavom (zabudovaný gén Mlo) - je odolná proti múčnatke. V štátnych odrodových skúškach (2013 až 2015) nielen na Slovensku, ale aj v ČR, dosiahla najvyššie hodnotenie kvality (USJ 9), extrakt má na úrovni 83,3 percenta, stupeň prekvasenia 83,2 percenta. „Čo je pre sladovníkov zaujímavé - mala najnižší obsah betaglukánov v porovnávanom sortimente,“ dodal R. Korhoň. V roku 2019 bola zaradená na Zelenú listinu spoločnosti Heineken, čo zvyšuje jej potenciál pestovania a realizácie na trhu. Je zaradená v skúšaní Lycos – Trnavské sladovne, taktiež v Sladovni Michalovce.

Novinka s výnimočnými parametrami

Absolútna novinka LG Tosca, v úrode zrna v štátnych odrodových skúškach ÚKZÚZ-u (2017 - 2019) skončila na prvom mieste. Má výbornú sladovnícku kvalitu, extrakt na úrovni 84,6 percenta, stupeň prekvasenia 83,4 percenta. Ako uviedol R. Korhoň v skúškach sladovania dosiahla výnimočné hodnoty v extrakte aj v stupni prekvasenia. Prednosťou je veľmi dobrý zdravotný stav, odolnosť k poliehaniu bola hodnotená 7,5 bodu, čo je výborné. Na Slovensku bude v aktuálnom ročníku zaradená do pilotných skúšok spoločnosti Heineken Slovensko Sladovne.

Stálice v ponuke

Pestovateľsky osvedčený Laudis 550 je významná exportná odroda, poskytuje vysoké a stabilné úrody.  Je na Zelenej listine spoločnosti Heineken Slovensko Sladovne, preferovanou odrodou spoločnosti Plzenský Prazdroj Slovensko (rok 2020 - 35 percent z celkového objemu nákupu) a Lycos - Trnavské Sladovne.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down