30.01.2015 | 05:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poruchy pučania a rastu viniča

Poruchy pučania a rastu viniča sa v malom rozsahu vyskytujú pravidelne. Môžu byť spôsobené environmentálnymi podmienkami, ale aj inými faktormi. Nemožno ich charakterizovať ako ochorenie, keďže sú spôsobené viacerými faktormi. Ide skôr o syndróm, ktorý má vlastné anglické označenie Syndrom Restriced Spring Growth, t. j. syndróm retardovaného jarného rastu („syndróm RSG“).

Tento syndróm je hospodársky významný, pretože môže spôsobovať nerovnomerný vývoj a nerovnomerné dozrievanie strapcov hrozna. Preto je  potrebné, aby sa čo najviac obmedzil vplyv faktorov, ktoré ho spôsobujú.V  roku 2014 sa v Malokarpatskej vinohradníckej oblasti vyskytovali poruchy pučania a rastu viniča vo väčšej miere než v predchádzajúcich rokoch.

Potvrdzujú to výsledky pozorovania na monitorovaných plochách v Pezinku a vo Vištuku – Fajdale. Pri pozorovaniach sa zisťovala intenzita výskytu týchto porúch, prejavy, ako aj faktory, ktoré ich spôsobovali.

Získané poznatky sú zhodné s poznatkami, ku ktorým v súvislosti s touto problematikou dospeli vinohradníci v Austrálii a v iných krajinách vo svete. Podľa skúseností zo zahraničia je dôležité, aby obrábanie viniča nemohlo negatívne ovplyvniť skorú etapu vývoja tejto plodiny.

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down