07.12.2014 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chcú zjednodušiť evidenciu pozemkov v obvode Javorina

Efektívnejším a lacnejším riešením situácie v dotknutých katastrálnych územiach vojenského obvodu (VO) Javorina je vypracovanie "zjednodušených" registrov obnovenej evidencie pozemkov (ROEP). Uviedol to agrorezort v dôvodovej správe k novele zákona o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom, ktorú parlament poslal do druhého čítania. Účinnosť novely sa navrhuje od 1. apríla 2015.

BRATISLAVA. V priestore VO Javorina podľa rezortu pôdohospodárstva nebol založený štandardný katastrálny operát.

"Podmienky zakladania právnych vzťahov v pôsobnosti vojenského katastra neboli kompatibilné s civilným katastrom nehnuteľností a s platnými predpismi na úseku katastra nehnuteľností," konštatovalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Súčasný operát podľa MPRV trpí takými chybami a nedostatkami, ktoré by zakladali potrebu spracovania geometrických plánov na stovky vydávaných parciel. Na spracovanie takéhoto počtu geometrických plánov by bolo potrebné vynaložiť veľmi veľké finančné prostriedky.

"Niekoľkoročná reštitučná prax vo VO Javorina ukázala, že bez prepracovania katastrálneho operátu – súboru E KN, nie je možné riešiť zostávajúce reštitučné nároky. Súčasnú parcelu E KN tvorí niekoľko pôvodných pozemkovo-knižných parciel a z tohto dôvodu nie je možné v reštitučnom konaní podľa údajov katastra nehnuteľností obnoviť vlastnícke právo v rozsahu a v hraniciach, ako bola zobratá," zdôraznil rezort pôdohospodárstva.

"Pri nehnuteľnostiach alebo vlastníckych podieloch, na ktoré nebol uplatnený reštitučný nárok, bude mať štát právnu istotu do budúcnosti pri nakladaní s nehnuteľnosťami," dodalo MPRV.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down