09.11.2022 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanci prijali novelu zákona podmieňujúcu strategický plán agropolitiky

      Bratislava 9. novembra (TASR) - Novela zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve a rozvoji vidieka je podmienkou realizácie Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) na roky 2023 až 2027 v Slovenskej republike. Právnu normu v stredu schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Rokovali o nej v skrátenom legislatívnom konaní.


      "Cieľom návrhu zákona je implementácia euronariadenia, ktorým sa stanovujú pravidlá podpory strategických plánov členských štátov v rámci spoločnej poľnohospodárskej politiky a ktoré sú financované z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu (EPZF) a Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka (EPFRV)," priblížilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.
      Implementáciou uvedených právne záväzných aktov EÚ podľa ministerstva pôdohospodárstva zabezpečí riadne fungovanie orgánov štátnej správy pri vykonávaní Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2023 až 2027.
      Vzhľadom na začiatok nového programového obdobia Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ 1. januára 2023 je nevyhnutne potrebné zabezpečiť úpravu kompetencií MPRV ako príslušného orgánu a Pôdohospodárskej platobnej agentúry ako organizácie zabezpečujúcej vyplácanie finančných prostriedkov EÚ.
      Na tieto účely je podľa agrorezortu potrebné, aby sa urýchlene pripravili uvedené štátne orgány v rezorte pôdohospodárstva a rozvoja vidieka na celú administráciu všetkých opatrení v rámci Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ tak, aby s týmito opatreniami mohli počítať poľnohospodári od 1. januára 2023, respektíve od najbližšej kampane v roku 2023.
      Konkrétne opatrenia budú upravené v sérii aproximačných nariadení vlády, avšak návrh zákona je nevyhnutným predpokladom toho, aby vôbec bolo možné tieto opatrenia realizovať, podávať a administrovať žiadosti a vyplácať na ne finančné prostriedky z fondov EÚ.
      Tzv. zelená správa, teda správa o poľnohospodárstve, potravinárstve a lesnom hospodárstve sa má zároveň podľa pozmeňujúceho návrhu z výborov predkladať nielen vecne príslušnému výboru, ale aj na rokovanie pléna NRSR.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down