01.02.2013 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Poslanci rokujú o zákone o potravinách

Poslanec Národnej rady SR (NR SR) Igor Matovič chce osadiť k vstupným dverám obchodov tabule s percentuálnym označením podielu domácich výrobkov, ktoré ľuďom predajňa ponúka na pultoch.

Igor Matovič túto myšlienku predstavil v pozmeňujúcom návrhu k novele zákona o potravinách, ktorou sa v súčasnosti poslanci NR SR zaoberajú v druhom čítaní. Podľa I. Matoviča by mala táto povinnosť platiť pre predajne veľkých reťazcov s ročným obratom vyšším ako 10 miliónov eur.
Exminister pôdohospodárstva a poslanec Zsolt Simon nepovažuje tento nápad za zlý, no v súčasnosti je podľa neho nevykonateľný. A to preto, lebo na Slovensku nie je stále jasne zadefinované, čo vlastne je slovenský výrobok, domáci výrobok či výrobok vyrobený na Slovensku.
Či je slovenským výrobkom napríklad pomarančový džús vyrobený na Slovensku, či káva, ktorá sa tiež spracuje na Slovensku. „Lebo ani pomarančovníky ani kávovníky na Slovensku nemáme,“ argumentoval. Okrem toho, dodal Zs. Simon, podľa súčasných zákonov môže predajca na Slovensku považovať za slovenský výrobok aj taký tovar, ktorý kúpi od slovenského distribútora. No ten ho predtým privezie zo zahraničia.
Ak by teda takýto Matovičov návrh prešiel, podľa Zs. Simona by určite takmer každá predajňa ponúkala ľuďom 70 či 80 % slovenských výrobkov. Lebo by za také považovala aj tie, ktoré nakúpila od slovenských distribútorov. Igor Matovič však Zs. Simonovi odpovedal s tým, že aj po schválení tohto návrhu budú mať čas päť mesiacov na dopracovanie tohto opatrenia.
Myšlienka z dielne opozičného poslanca Igora Matoviča sa pozdávala aj poslancovi vládneho Smeru-SD Marianovi Záhumenskému. Do utorka 5. februára, kým príde na rad hlasovanie o tomto bode, je podľa neho čas na to, aby sa overilo, či takýto návrh nie je v rozpore s európskymi pravidlami.
„Ak nie, myslím si, že by sme to mohli podporiť,“ avizoval M. Záhumenský. A aj konkrétna definícia slovenských výrobkov by sa mala podľa jeho slov dostať v krátkom čase do parlamentu. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down