27.03.2013 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Postupy pri uznávaní a zmene hraníc poľovných revírov sa upravia

Zjednodušenie postupov pri uznávaní a zmene hraníc poľovných revírov či priebehu zhromaždení vlastníkov poľovných pozemkov. To sú niektoré z úprav, ktoré má za cieľ novela zákona o poľovníctve. Schválili ju dnes poslanci Národnej rady (NR) SR.

      Podľa predkladateľa novely, ministra pôdohospodárstva Ľubomíra Jahnátka (nominant Smeru-SD), vychádza právna úprava okrem iného v ústrety miestnym poľovným združeniam. "Myslím si, že starostlivosť o zverený revír by mohla byť účinnejšia hlavne u poľovných združení s miestnymi zástupcami, ktorí podľa terajšej právnej úpravy nevedeli ponúkať najvyššiu cenu za prenájom poľovného revíru," vysvetlil.
      Aby sa do budúcnosti vylúčilo prenajímanie poľovných revírov len finančne silným uchádzačom, bude mať po novom cena za prenájom len 40-% váhu, na 30 % sa zohľadní plán obhospodarovania zvereného revíru a zvyšnú 30-% váhu budú mať skúsenosti.
      Novela podľa Jahnátka reaguje aj na určité nedostatky, ktoré vznikli z doterajšej aplikácie zákona z roku 2009. "Vyjasňuje určité pojmy, napríklad ako riešiť priestupkové konanie, ktoré doteraz riešila len poľovnícka komora. Myslíme si, a je to aj v zhode s poľovníckou komorou, že niektoré závažné priestupky by mala riešiť aj štátna správa," priblížil.
      Ďalšou významnou zmenou je úprava pravidiel pri zmene hraníc poľovného revíru. V novele sa spresňuje, že nová rajonizácia sa bude týkať len dotknutých vlastníkov parciel, kým doteraz sa zmeny museli riešiť so všetkými vlastníkmi. "Veľmi dôležitou zmenou v novele bude tiež skutočnosť, že všetky poľovnícke združenia a spoločnosti budú musieť byť právnické osoby," dodal Jahnátek.
      Pri hlasovaní o právnej norme dnes plénum neschválilo pozmeňujúci návrh, ktorý pripravil opozičný poslanec za OĽaNO Ján Mičovský. Ním chcel zaviesť povinnosť uskutočňovať verejnú súťaž pri prenájme poľovných revírov už vtedy, kde štát vlastní nadpolovičnú väčšinu pozemkov v revíri. A nielen dve tretiny pozemkov, ako to bolo navrhované. Jahnátek v rozprave uznal pochybenie rezortu po kritike bývalého ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona (Most-Híd). Sám vyzval poslancov, aby pozmeňujúcim návrhom tento nedostatok v zákone odstránili. Nakoniec však Mičovského návrh, ktorý to upravoval, poslanci neodobrili.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down