14.10.2010 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Posun ťažiska v kalendári

Práve v tomto týždni, v stredu 13. októbra, sa na poliach Agro - Divízie, s. r. o., Selice uskutočnilo vari najvýznamnejšie podujatie Agrionu v druhom polroku 2010 - kukuričiarsky Deň poľa. Celoslovenských, takpovediac "nadfiremných" podujatí technického zamerania tohto roku naozaj nebolo veľa. A zdá sa, že ich z roka na rok ubúda.

BRATISLAVA. Pokúsme sa teda o malú rekapituláciu. V prvom  polroku sa uskutočnil Deň poľa, zameraný na zber, spracovanie a uskladnenie krmovín v Liptovskom Ondreji. Po organizačnej stránke veľmi dobre pripravenému podujatiu chýbalo len jediné - početnejšia kulisa.

Potom prišiel na rad Agrokomplex. Na tomto podujatí - ak dobre počítame - sa zúčastnilo približne 40 "mechanizačných firiem", z nich približne tri štvrtiny sú aj členmi Agrionu.

A teraz poďme k podujatiam, ktoré v kalendári chýbajú. Ako sme už napísali v niektorom z predchádzajúcich vydaní nášho týždenníka, v septembri 2010 sa opäť neuskutočnili Majstrovstvá SR v orbe. Lenže to už nie je žiadna novinka, lebo posledné oráčske brázdy vyorali majstri pluhu na Slovensku ešte v septembri 2007 v Bánove, na poliach a. s. Poľnohospodár Nové Zámky. A odvtedy sa po tejto súťažnej disciplíne takpovediac zľahla zem. Nebudeme asi ďaleko od pravdy, ak si trochu zaprognózujeme a napíšeme, že k revitalizácii oráčskych súťaží na Slovensku v dohľadnej dobe tak ľahko nedôjde. Tým viac, že hybný motor a "ústredná duša" týchto už bývalých podujatí - Slovenská spoločnosť pre orbu - takisto v súčasnosti nevykazuje žiadne známky činnosti.

V rámci dvojročnej periodicity sa mal práve v týchto dňoch v Trenčíne konať aj veľtrh poľnohospodárskej mechanizácie Agro-Tech 2010. Malo ísť o tretí ročník, keď predchádzajúce dva ročníky sa pod hradom Matúša Čáka konali v rokoch 2006 a 2008. Aj v tomto prípade sa zdá, že rodiaca sa tradícia už nebude mať pokračovanie. Veľtrh Agro-Tech sa medzi predajcami poľnohospodárskej techniky na Slovensku jednoducho neujal. Treba objektívne povedať, že organizovať veľtrh v kalendárnom roku, v ktorom sa v Brne koná Techagro, a zároveň na Slovensku konkurovať nitrianskemu Agrosalónu, čo je akcia totožného zamerania, bolo nad sily sympatických a snaživých Trenčanov.

Napriek tomuto výpočtu sa však život v predvádzaní poľnohospodárskej techniky nezastavil. Veď osobitne v týchto dňoch sme svedkami mnohých firemných podujatí tohto zamerania - či už sú to Dni poľa, firemné prezentácie, Dni otvorených dverí či dokonca hodové slávnosti. Jednoducho - firmy preniesli ťažisko týchto prezentácií z celoslovenskej na podnikovú úroveň.

Najbližším spoločným "mechanizačným podujatím" tak bude tretí ročník Agrosalónu, ktorý sa na výstavisku Agrokomplexu v Nitre uskutoční na prelome marca a apríla 2011.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down