25.07.2017 | 01:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Posúvajú hranice ochrany poľných kultúr

Poprednou spoločnosťou tradične sa zúčastňujúcou Celoslovenských dní poľa v Dvoroch nad Žitavou je Dow AgroSciences, ktorá aj v tomto roku priniesla efektívne riešenia pre ochranu najdôležitejších poľných plodín, ako sú obilniny, repka, kukurica, slnečnica a ďalšie plodiny.

„V ponuke máme viaceré prípravky, ktoré patria k najlepším v ochrane dôležitých poľných plodín, predovšetkým obilnín, kde komplexne pokrývame herbicídnu, insekticídnu a fungicídnu ochranu,“ uviedol Ing. Jozef Šipek, vedúci organizačnej zložky spoločnosti Dow AgroSciences na Slovensku a dodal: „Najpoužívanejším herbicídom v obilninách nielen u nás, ale aj v celej strednej Európe je Mustang Forte. Z fungicídov na ochranu obilnín sú to Lynx, Apel a Limit, avšak skutočnou špičkou vo fungicídnej ochrane listového aparátu hustosiatych obilnín na našom trhu je trojzložkový fungicíd Allegro Plus.“

V pokusných variantoch pšenice ozimnej bol aplikovaný herbicíd Mustang Forte v dávke 1,0 liter na hektár. „Trojkombinácia účinných látok – 2,4D, florasulam, aminopyralid, likviduje aj ťažko ničiteľné buriny napr. lipkavec, fialky, pichliač roľný, rumančekovité buriny a pod., pôsobí aj na mnohé prerastené burinové druhy,“ uviedol J. Šipek a k termínu aplikácie dodal: „V pšenici ozimnej sa aplikuje ihneď na jar po obnovení vegetácie po zimnom období a je ho možné použiť až do 2. kolienka obilniny, čo je skutočne široké aplikačné okno a tým poskytuje významnú výhodu pre samotného pestovateľa.“

Proti burinám v slnečnici máme proti trávovitým burinám mimoriadne efektívne riešenie v podobe aplikácie selektívneho graminicídu Gallant Super, ktorý je prijímaný prevažne listovou plochou a rozvádzaný cievnymi zväzkami do celej rastliny vrátane koreňa. Citlivé buriny ako pýr plazivý, výmrv obilnín, ovos hluchý, metlička obyčajná, mätonohy, ježatka a ďalšie, odumierajú do dvoch týždňov.

Equip Ultra je graminicíd s registráciou do kukurice, kde pri dávke 1,5 litra na hektár rieši jednoročné trávy a pri dávke 2,0 litre na hektár účinne likviduje aj pýr plazivý a samozrejme kompletné spektrum trávovitých burín. V pokusnom variante bol Equip Ultra použitý v tank-mixe s prípravkom Story v dávke 0,3 litra na hektár. „Túto kombináciu odporúčame pretože kompletne rieši jednoročné, trváce, jednoklíčnolistové a dvojklíčnolistové buriny v kukurici,“ uviedol k ošetreniu J. Šipek.

Novinka Arylex Active

„V pokuse predstavujeme novú, inovatívnu účinnú látku pre nasledujúcu sezónu - Arylex Active, ktorá je z novej generácie syntetických auxínových herbicídov s určením proti širokolistovým burinám v obilninách. V tomto roku bola uvedená na trh v Českej republike a v roku 2018 predpokladáme jej uvedenie aj na slovenský trh,“ predstavil novinku J. Šipek a k jej prednostiam dodal: „Jednou z najvýhodnejších vlastností Arylexu Active je jeho flexibilita pri mimoriadne účinnej regulácii burín v rôznych klimatických podmienkach. Na rozdiel od väčšiny herbicídov, nie je účinok Arylexu Active výrazne ovplyvnený teplotou, takže kontrola zaburinenosti môže byť dosiahnutá ako za nízkych, tak aj vysokých teplôt.“

Na Slovensku máme štvrtý rok selektívny, trojzložkový herbicíd Bizon - určený pre jesenné aplikácie do ozimných obilnín s optimálnym termínom použitia, keď má obilnina vytvorený prvý až tretí list, kedy spravidla metlička obyčajná má jeden až dva listy.

Repka je ďalšou dôležitou plodinou pre slovenských pestovateľov s ponukou komplexného ošetrenia z portfólia spoločnosti. Najširšiu účinnosť proti burinám poskytuje delená preemergentná tank mix aplikácia prípravku Autor v dávke 1,2-1,5 litra na hektár alebo Cirrus CS v dávke 0,2 litra na hektár a následne podľa potreby ošetriť postemergentne herbicídom Galera Jeseň v dávke 0,3 litra na hektár.

„Preemergentná aplikácia prípravku Cirrus CS a následne postemergentná aplikácia herbicídu Galera Jeseň je najúčinnejšia kombinácia proti lipkavcu, jednoročným a trvácim dvojklíčnolistovým burinám. Galera Jeseň môže byť použitá spolu s graminicídom Gallant Super proti výmrvu alebo s fungicídom s morforegulačným účinkom Lynx v dávke 0,8 litra na hektár,“ uviedol J. Šipek.

V prípade, ak je v čase sejby sucho, alebo naopak vplyvom zrážok v tomto období príliš hrudovitý povrch pôdy, J. Šipek odporúča počkať s ošetrením repky až do obdobia, kedy repka vzíde a ošetriť takýto porast kombináciou prípravkov Autor a Galera Jeseň, alebo uskutočniť ošetrenie postemergentne len herbicídom Galera Jeseň.

Demonštrované pokusy s nosnými prípravkami spoločnosti ponúkli rôzne varianty ošetrenia s rešpektovaním faktorov a podmienok prostredia. Pestovatelia sa tak mohli presvedčiť o účinnosti jednotlivých kombinácii a vybrať si pre svoje podmienky tie najefektívnejšie.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down