16.05.2019 | 07:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Posvietia si na reklamné letáky

Predstavitelia Zväzu obchodu (ZO) SR celkom jednoznačne odmietli pravidelne sa opakujúce tvrdenia, podľa ktorých sa na zvyšovaní maloobchodných cien potravín v SR najviac podieľajú obchodníci. Urobili tak na stretnutí s novinármi, ktoré sa konalo v Bratislave.

BRATISLAVA. Podľa ich mienky základný tlak na rast maloobchodných cien nielen potravín vytvára niekoľko rokov trvajúca proinflačná politiky zo strany Európskej centrálnej banky, ktorej cieľom je v celej eurozóne, čo sú vlastne krajiny, ktoré používajú euro, dosiahnuť v strednodobom horizonte infláciu tesne pod hranicou 2 percent. Pritom v marci tohto roku bola miera inflácie v SR na úrovni 2,7 percenta, dodali predstavitelia ZO SR.

„Ak teda ceny na Slovensku rastú rýchlejšie ako rastú ceny v EÚ, potom by sme príčiny mali hľadať tam, kde sa naše podmienky odlišujú od podmienok v ostatných krajinách EÚ,“ uviedol na spomenutom stretnutí Martin Katriak, prezident ZO SR.

Dodal, že v takom prípade ihneď zbadáme niekoľko závažných faktorov, ktoré ovplyvnili predovšetkým cenu práce. Bolo ním napríklad podstatné zvýšenie mzdových nákladov, ktoré sa výraznou mierou dotklo nielen odvetvia obchodu ale aj odvetvia výroby. Ďalej to bolo zvýšenie minimálnej mzdy a mimoriadne zvýšenie príplatkov za prácu v sobotu, v nedeľu, cez sviatky a za prácu v noci.

„A ďalšia etapa zvyšovania príplatkov vstúpila do platnosti 1. mája tohto roku,“ konštatoval M. Katriak. „Všetky tieto legislatívne úpravy sa udiali v príliš krátkom čase na to, aby ich podnikatelia v obchode stihli postupne absorbovať,“ konštatoval Pavol Konštiak, 1. viceprezident ZO SR. Podľa predstaviteľov ZO SR ďalším významným faktorom, ktorý má priamy vplyv na cenu práce, bolo aj rozhodnutie o povinnom poskytovaní príplatkov na rekreáciu.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down