19.12.2016 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potravinári chcú zmenu

V Turčianskych Tepliciach sa v ôsmy decembrový deň tohto roku konalo riadne Valné zhromaždenie (VZ) Potravinárskej komory Slovenska (PKS). Jeho delegáti vyzvali vládu SR, aby zásadným spôsobom zmenila postoj k potravinárskemu priemyslu, lebo inak SR skončí ako čistý vývozca poľnohospodárskych surovín, ktorý však nebude mať vlastnú potravinársku výrobu.

BRATISLAVA. Podrobnejšie informácie o tomto podujatí redakcii Roľníckych novín poskytla Ing. Jarmila Halgašová, riaditeľka PKS.

Podľa mienky delegátov VZ PKS Slovensko nezvláda podporu potravinárskeho priemyslu. Dôsledkom toho je veľmi nízky pomer hrubej potravinárskej produkcie k hrubému domácemu produktu (HDP). V tomto ukazovateli je Slovensko na chvoste spomedzi všetkých členských krajín EÚ, a spoločnosť mu robia také malé štáty ako je Luxembursko či Malta. Na treťom mieste od chvosta rebríčka sme aj v pomere pridanej hodnoty, vytvorenej v potravinárskom priemysle, k HDP.

Zaostávanie nášho potravinárskeho sektora však najlepšie vidno pri porovnaní so štátmi, ktoré sú čo do veľkosti podobné Slovensku.

Dvakrát väčšia Česká republika má vyše trojnásobnú potravinársku produkciu než akú dosahuje slovenský potravinársky priemysel. A napríklad Litva s jej tromi miliónmi obyvateľov dosahuje o 20 percent väčšiu potravinársku produkciu ako Slovensko, a dokonca aj až o 50 percent vyššiu pridanú hodnotu v tomto odvetví. A čo už potom dodať na margo skutočnosti, že napríklad Írsko v potravinárstve vyprodukuje 8-násobne viac nominálnej hrubej produkcie a Dánsko nás v tomto atribúte prekonáva 5-násobne.

„Nikto z nás si určite nepraje, aby sa Slovensko stalo krajinou, vyvážajúcou poľnohospodárske suroviny, ktoré následne budeme dovážať späť ako hotové potraviny. Nechceme prostredníctvom poľnohospodárskych surovín do zahraničia vyvážať aj prácu a mzdy, pretože jedno aj druhé potrebujeme pre našich občanov,“ uviedol Daniel Poturnay, prezident PKS.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down