
Prečo firma Nestlé podporuje regeneratívne poľnohospodárstvo? Aké ciele tým sleduje? Na túto a na ďalšie otázky v našom rozhovore odpovedá manažérka Martina Šilhánová, ktorá má vo firme Nestlé Česko a Slovensko na starosti udržateľnosť.
rn rozhovor
„Nestlé podporuje regeneratívne poľnohospodárstvo preto, lebo zdravá pôda, schopnosť zadržiavať vodu a biodiverzita sú základom budúcnosti potravín. V roku 2030 chceme odoberať minimálne 50 percent kľúčových surovín od tých poľnohospodárov a farmárov, ktorí používajú regeneratívne postupy. Ak chceme byť dlhodobo udržateľní, musíme začať tam, kde to má najväčší dosah – u farmárov, s ktorými spolupracujeme, keďže väčšina emisií vzniká práve v poľnohospodárstve.“
Ako sa táto podpora prejavuje v praxi?
„V Európe priamo spolupracujeme s farmármi na pilotných projektoch, poskytujeme im agronomické poradenstvo, dlhodobé zmluvy a finančné stimuly. Investujeme do opatrení na zlepšenie pôdy, vody a do biodiverzity, podporujeme agrolesníctvo, ale spolupracujeme aj s výskumnými inštitúciami. Na Slovensku sa zapájame do Platformy pre pôdu – zvyšujeme povedomie poľnohospodárov, ktorí si potom vymieňajú skúsenosti.“
Aká je situácia v rozvoji regeneratívneho poľnohospodárstva na Slovensku?
„Na Slovensku a aj v Česku vidíme, že záujem o progresívne postupy a riešenia rastie. Mladí poľnohospodári sú otvorenejší novým praktikám a sú ochotnejší vyskúšať niečo nové. Rastie tiež skupina ľudí, ktorí chcú pracovať s pôdou inak. Pomáha aj výmena skúseností v rámci platforiem či návštevy farmárov, ktorí sa venujú regeneratívnemu poľnohospodárstvu. To ich dokáže osloviť a motivovať.“
Spoločnosť Nestlé spolupracuje v tejto oblasti aj s farmármi v strednej a vo východnej Európe. Aké doposiaľ priniesla výsledky?
„V našom závode v Krupke, ktorý sa nachádza v ČR, spracúvame napríklad regeneratívnusóju, ktorú získavame z farmy v Srbsku. Okrem toho sme zapojení do projektov programu LENs (Landscape Enterprise Networks), ktoré podporujú regeneratívne pestovanie plodín pre výrobu v Poľsku a v Maďarsku.“
Ako bude firma Nestlé využívať produkty získané prostredníctvom regeneratívneho poľnohospodárstva vo vlastnej výrobe? Čo sa v tomto ohľade už podarilo realizovať?
„Suroviny získané z regeneratívneho poľnohospodárstva, najmä obilniny, rastlinné oleje, sóju, mlieko i zeleninu čoraz vo väčšom rozsahu zapracúvame do našich kľúčových produktových kategórií. Obsahujú ich napríklad výrobky kategórie PetFood, ktoré vyrábame v Maďarsku, obľúbené raňajkové cereálie alebo ovocné kapsičky Gerber, ktoré obsahujú mrkvu a jablká a sú určené deťom.“
Aké má Nestlé plány v tejto oblasti?
„Už v súčasnosti realizujeme desiatky projektov vo Francúzsku, Španielsku, Taliansku, Nemecku, Holandsku i v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska. Rozvíjame spoluprácu s partnermi, ktorí nám môžu pomôcť s regeneratívnym poľnohospodárstvom, napríklad s platformou Klim. Firma Nestlé začala spolupracovať s Klim v Nemecku pred tromi rokmi so zameraním na kľúčové suroviny ako sú mlieko, cukor a pšenica. Na základe tohto úspechu teraz rozširujeme partnerstvo do Poľska, kde iniciatíva v súčasnosti pokrýva 1 600 hektárov určených na produkciu cukru. Súčasne uvažujeme o rozšírení spolupráce do Českej republiky a na Slovensko. Hlavnými plodinami by tu mali byť cukrová repa, repka a pšenica.“
Čo by bolo v slovenskom poľnohospodárstve potrebné vykonať na to, aby bol jeho prechod na princípy regeneratívneho poľnohospodárstva intenzívnejší?
„Potrebná je väčšia otvorenosť poľnohospodárov k postupom, ktoré zlepšujú kvalitu pôdy, a zároveň podpora praktík prispievajúcich k zlepšeniu biodiverzity, k prevencii erózie pôdy a ku zvýšeniu retencie vody priamo v pôde. Inými slovami – potrebná je väčšia otvorenosť voči regeneratívnemu poľnohospodárstvu.“
(V týždenníku Roľnícke noviny sa dočítate viac.)