09.05.2023 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potravinárom by štát mohol odpustiť polročné poistné za pracovníkov

        Bratislava 9. mája (TASR) - Potravinárom by štát mohol odpustiť poistné za ich pracovníkov za druhý polrok tohto roka. Vyplýva to z návrhu novely zákona o sociálnom poistení poslancov Smeru-SD, ktorý Národná rada (NR) SR v utorok posunula do druhého čítania. Právna úprava sa týka výroby niektorých potravín a nápojov, ktoré tvoria základný sortiment potravín na Slovensku.


        Celkovo sa na dané obdobie majú znížiť náklady týchto zamestnávateľov o 25,2 % vymeriavacieho základu každého dotknutého zamestnanca, maximálne však do výšky minimálnej mzdy. Tá je v roku 2023 na úrovni 700 eur. "Uvedenú výšku poistného (odvodovej úľavy) bude štát, resp. Sociálna poisťovňa považovať pri uplatňovaní budúcich nárokov z poistného systému zo strany poistencov za zaplatenú. Ušlé poistné kryje štát," vysvetlili predkladatelia. Nad úrovňou minimálnej mzdy budú vymeriavacie základy podliehať štandardným sadzbám sociálneho poistenia.
        Opatrenie je podľa predkladateľov potrebné z dôvodu vysokého rastu cien. "Inflácia sa týka najmä tovarov každodennej spotreby, obzvlášť potravín. Tie podľa posledných analýz vrátane výstupov Národnej banky Slovenska prispievajú k rastu cien až 46 percentami a inflácia v tejto kategórii je oproti priemeru takmer dvojnásobná," upozornili poslanci. Účelom je pomôcť k zníženiu koncových cien základných potravín v obchodoch na Slovensku.
        Návrh sa podľa predkladateľov dotýka viac ako 27.000 zamestnancov. Verejné financie by to malo stáť takmer 29 miliónov eur.
        Ministerstvo financií (MF) SR vo svojom stanovisku upozornilo, že na základe individuálnych údajov Sociálnej poisťovne má opatrenie väčší vplyv na verejné zdroje, a to vo výške 53 miliónov eur. Dotýka sa pritom 30.500 zamestnancov.
        Novela má byť účinná od 1. júla tohto roka.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down