21.12.2021 | 08:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potravinárske podniky ani v novembri 2021 nedodržiavali hygienické predpisy

Potravinárske podniky ani v novembri nedodržiavali hygienické predpisy. Uviedla to Štátna veterinárna a potravinová správa (ŠVPS) SR v aktuálnej správe z úradnej kontroly potravín za mesiac november 2021.

BRATISLAVA. "Priebežné výsledky úradných kontrol ŠVPS SR za mesiac november ukazujú, že rad prevádzkovateľov potravinárskych podnikov najčastejšie nedodržiava hygienu prevádzkarne, hygienu predaja, skladovania a hygienu technologického zariadenia zo všetkých zistených nedostatkov," spresnili veterinári.
      ŠVPS priblížila, že v novembri tohto roku vykonali inšpektori orgánov ŠVPS v zmysle zákona o potravinách celkom 4988 úradných kontrol potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu. Z uvedeného počtu bolo zistených 731 nedostatkov. Prekontrolovaných bolo 1389 právnych subjektov a 2248 prevádzok.
      Z celkového počtu 4988 kontrol najviac úradných kontrol v novembri inšpektori vykonali v stredných predajniach (27,6 %), v malých predajniach (26,9 %) a vo výrobe (20,3 %).
      "Vykonaných bolo 70 kontrol mimo bežnej pracovnej doby, z čoho pri 21 kontrolách sa zistili nedostatky. Mimo pracovnej doby bolo skontrolovaných 48 právnych subjektov a 69 prevádzok, nedostatky sa zistili v 21 maloobchodných prevádzkach. Najviac nedostatkov bolo v hygiene technologického zariadenia a pomôcok, hygiene budov a prevádzky, v predaji po dobe spotreby a minimálnej trvanlivosti," spresnila veterinárna a potravinová správa.
      Kontrolóri s cieľom odstránenia zistených nedostatkov na mieste uložila opatrenia a blokové pokuty v celkovej výške 4340 eur. "Ďalšie nedostatky, ktoré boli zistené počas výkonu úradných kontrol, sa riešili v správnom konaní uložením opatrení a sankcií v zmysle zákona o potravinách. V sledovanom období nadobudlo právoplatnosť 86 rozhodnutí o pokute v správnom konaní. Pokuty boli uložené vo výške 102.550 eur. Najvyššia právoplatná pokuta v novembri dosiahla 10.000 eur," dodala veterinárna správa.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down