18.12.2014 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potravinová banka Slovenska prijíma nepredajný tovar

Potravinová banka Slovenska (PBS) aj počas týchto predvianočných dní odoberá z obchodov, reštaurácií, ako aj od pestovateľov nepredajné potraviny včas, spravidla najneskôr 48 alebo 24 hodín pred skončením lehoty ich spotreby. Darcovia si budú môcť za určitých podmienok od 1. januára 2015 odpočítať daň z pridanej hodnoty (DPH) a znížiť tiež základ dane z príjmov.

BRATISLAVA. "Odoberáme potraviny z predajní, ale aj reštauračných zariadení, od pestovateľov, výrobcov, aj od súkromných osôb, avšak v takých prípadoch za kvalitu zodpovedáme, nemôžeme ohroziť zdravie ľudí. Ide o tovar, ktorý sa stane nejakým spôsobom prebytočný, nepredajný, napríklad má porušený obal, aby sa nezahadzoval. Tovar z obchodných reťazcov dokážeme odobrať do troch hodín," povedal TASR predseda Občianskeho združenia PBS Marko Urdzik.
      Distribúciu tovaru zabezpečujú tri centrálne strediská PBS v Košiciach, Martine a Nitre, ďalšie výdajne sú v Bratislave, ako aj iných mestách na Slovensku.
      "Pokiaľ nám obchodníci darujú potraviny v tomto roku, odvádzajú ešte za tovar daň z pridanej hodnoty (DPH) vo výške 20 %, čiže pre nich to doteraz nebolo až také motivujúce. Ale v nasledujúcom roku si to budú môcť započítať do daňového základu," upozornil Urdzik.
      Daňové výhody sa budú vzťahovať na bezodplatný prevod potravín na PBS od 1. januára 2015. "Taký prevod sa bude považovať za daňový výdavok. A to bez ohľadu na to, či sa cena týchto potravín pred uplynutím ich trvanlivosti postupne znižovala. S touto zmenou prichádza novela zákona o dani z príjmov účinná od 1. januára 2015," informovala TASR hovorkyňa Finančnej správy Patrícia Macíková. Potrebná je k tomu zmluva s Potravinovou bankou Slovenska. "V ostatných prípadoch si daňovník môže do daňových výdavkov za rok 2015 zahrnúť obstarávaciu cenu zásob tovaru s dobou trvanlivosti len, ak preukáže, že pred uplynutím lehoty spotreby jeho cenu postupne znižoval. Môže tak urobiť napríklad internou smernicou, z ktorej bude zrejmé, kedy, v akej výške a za akých podmienok cenu znižoval," doplnila Macíková.
      Pokiaľ ide o platenie dane z pridanej hodnoty (DPH), platiteľ tejto dane, ktorý PBS daruje potraviny, pri obstaraní ktorých si DPH odpočítal a neprekročí pritom zákonom stanovenú hranicu pre hodnotu jedného darovaného kusu tovaru, teda 17 eur, nie je povinný z toho odviesť daň do štátneho rozpočtu. "Ak by dodal tovar na osobnú spotrebu, pre svojich zamestnancov či na iný účel ako podnikanie, a pri kúpe bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, išlo by o dodanie tovaru za protihodnotu. Avšak v prípade, že dodá tovar na obchodné účely bezodplatne a jeho hodnota nepresiahne 17 eur bez dane za kus, nebude sa to považovať za dodanie tovaru za protihodnotu," vysvetlila Macíková.
      Potraviny PBS rozdelí medzi organizácie Červeného kríža a charitatívne inštitúcie, ktoré poskytujú túto sociálnu službu alebo sa starajú o bezdomovcov. Pomoc patrí len ľuďom odkázaným na sociálnu pomoc. PBS poskytuje väčšinou potraviny, ale dostáva aj drogériový a iný tovar.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down