07.10.2015 | 08:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potravinová miliarda: nádej pre sebestačnosť a nové pracovné miesta

Slovenské poľnohospodárstvo skrýva zlatý poklad. Cestu k obnoveniu sebestačnosti a k novým pracovným miestam však brzdí dotačná politika štátu všetkých doterajších vlád. Vzdať sa by však bolo trestuhodné. V publikácii POTRAVINOVÁ MILIARDA PRE SLOVENSKO navrhujem konkrétne riešenia.

Nezamestnanosť je jedným z najväčších problémov na Slovensku vôbec. Bez práce je približne 350-tisíc  ľudí; 150-tisíc z nich pochádza z priemyslu a zo služieb. Zvyšných 200-tisíc je z poľnohospodárstva. Kým pred 25 rokmi zamestnával agrosektor 250-tisíc ľudí, dnes ich zostalo len 50-tisíc.

Keď som sa to číslo dozvedel, nechcelo sa mi veriť.  A tak som sa zahral na diablovho advokáta, a položil som si niekoľko otázok.

Čo ak je za rapídnym úbytkom zamestnanosti v poľnohospodárstve celoeurópsky trend?

To sa nepotvrdilo. Kým v krajinách EÚ-15 klesol v rokoch 1995 – 2013 počet farmárov a ľudí zamestnaných v poľnohospodárstve len o tretinu (30,7 %), tak na Slovensku za rovnaké obdobie prišli v poľnohospodárstve o prácu až tri štvrtiny pracujúcich. V rámci EÚ sme v likvidácii pracovných miest v poľnohospodárstve absolútnym lídrom!

A tak som si položil druhú otázku: Čo, ak bola v slovenskom agrosektore prezamestnanosť a úbytok je prirodzený?

Ani to sa nepotvrdilo. V Rakúsku, Nemecku, Holandsku či Veľkej Británii je nezamestnanosť na vidieku takmer neznámy pojem. Miera nezamestnanosti je tam do 5%. V priemere ale Európska únia nevykazuje výrazný rozdiel v nezamestnanosti v mestách, na vidieku či v zmiešaných oblastiach (11,2 – 11,0 – 9,7 %). Na Slovensku je to úplne opačne. Rozhodujúca časť nezamestnaných žije na vidieku. Nezamestnanosť v mestách je u nás 9,5 %, v zmiešaných regiónoch 12 %, ale na vidieku až 17,8%! Slovenská republika je pritom spolu s Írskom najvidieckejšou členskou krajinou EÚ. Vo vidieckych regiónoch žije u nás viac než polovica obyvateľstva (50,3 %). Čisto matematicky, ak by sme v poklese poľnohospodárskej zamestnanosti neboli lídrom, ale len „kopírovali“ pokles prebiehajúci v ostatných krajinách EÚ, Slovensko by dnes disponovalo dodatočnými 87 tisícami pracovných miest (spolu by u nás bolo 141 tisíc zamestnaných v poľnohospodárstve).

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down