17.09.2014 | 03:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Potraviny pre chudobných majú byť uznané ako daňový výdavok

Obstarávacia cena potravín, ktoré obchodníci darujú Potravinovej banke Slovenska, má byť po novom uznaná ako daňový výdavok. Vyplýva to z novely zákona o dani z príjmov, ktorú dnes parlament poslal do druhého čítania.

BRATISLAVA. Zásoby tovaru, ktoré majú stanovenú dobu expirácie, možno podľa novely zákona o dani z príjmov zahrnúť do daňových výdavkov pri ich vyradení z dôvodu uplynutia tejto doby až vtedy, ak obchodníci preukážu, že pred uplynutím doby expirácie postupne znižovali ich cenu. Postupné znižovanie ceny potravín by malo byť možné po novom nahradiť ich bezodplatným odovzdaním Potravinovej banke Slovenska. V takom prípade si obstarávaciu cenu darovaných potravín budú môcť obchodníci uplatniť ako daňový výdavok, čo následne zníži ich daňovú povinnosť. "Rozhodli sme sa umožniť firmám darovať potraviny na charitu a zvýhodniť takéto darovanie, keďže tým zároveň zabraňujeme plytvaniu potravinami. Firmy tieto potraviny nebudú musieť spaľovať a chudobní ľudia z nich budú mať úžitok," skonštatoval v správe pre médiá štátny tajomník Ministerstva financií (MF) SR Radko Kuruc.
Ako informovalo MF SR, po nadobudnutí účinnosti novej úpravy v zákone o dani z príjmov sa bude uplatňovať jednotné daňové zaobchádzanie aj z hľadiska dane z pridanej hodnoty (DPH). "Ak po 1. januári 2015 platiteľ dodá potraviny Potravinovej banke Slovenska bezodplatne pri súčasnom splnení podmienok stanovených zákonom o DPH, nebude toto dodanie podliehať DPH," uviedol tlačový odbor rezortu financií.
Po schválení zákona o dani z príjmov parlamentom vydá finančná správa usmernenie, ktoré by malo detailne upraviť jednotný prístup v tejto oblasti z hľadiska zákona o dani z príjmov aj zákona o DPH.
(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down