11.06.2019 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Použitie humínových kyselín sa pri pestovaní jahôd osvedčuje

Úvahy, ako aj rôzne prepočty a predikcia časového vývoja pôdnej organickej hmoty nás pred vyše desaťročím viedli na NPPC-VÚA Michalovce k otestovaniu účinkov rôznych aktivátorov pôdnej úrodnosti. Osobitné postavenie medzi takýmito preparátmi sa potvrdilo pri tzv. zúrodňovačoch pôdy uhlíkového typu, tak v poľnom technologickom pokuse s hlavnými poľnými plodinami na výskumnej báze v Milhostove, ako aj v následne vygenerovanej vlne poloprevádzkových pokusov so špeciálnymi plodinami.

Pilotné výsledky s použitím humínového preparátu domácej výroby HUMAC Agro pri pestovaní špeciálnych plodín sme odbornej verejnosti predložili v minulých rokoch, boli získané najmä v Poľsku, v krajine s bohato rozvinutou diverzitou špeciálnych poľných plodín. V predkladanom príspevku by sme radi priblížili čosi obdobné aj z domáceho prostredia. Skúsenosti nadobudnuté na novozaloženom poraste jahôd známeho ovocinárskeho podniku AGROMIX, s.r.o. v Sedliskách, plantáže nachádzajúcej sa pod historickými pozostatkami hradu Čičva.

Problém s organickou hmotou

Ako v špecializovanom ovocinárskom podniku bez živočíšnej výroby, sa tu jasne rozpoznáva a eviduje problém s udržaním obsahu pôdnej organickej hmoty. Súvislosti s úbytkom organickej hmoty v pôde sú mnohoraké a dozaista ich nie je potrebné zopakovať, snáď nezaškodí pripomenúť pokles štruktúrneho stavu pôdy a v konečnom dôsledku pokles celkovej úrodnosti pôdy ako aj zdravotného stavu porastov a kvality dorobenej produkcie. Pre vylepšenie obsahu uhlíka v pôde, je v podniku AGROMIX snaha využívať napríklad zaorávanie slamy obohatenej o tekutý dusík, prípadne hnojenie na zeleno. To spočíva v pestovaní strukovinových miešaniek, čo sa vždy ale nemôže stíhať. Do rany preto prišli vhod poznatky o účinkoch pôdneho aktivátora uhlíkového typu na báze humínových kyselín domácej výroby HUMAC Agro, ktoré sme v tom čase v odbornej tlači postupne zverejňovali práve z dielne NPPC-VÚA Michalovce.

Výber padol na jahody

Po krátkom, no zrelom uvážení padlo v podniku AGROMIX rozhodnutie o potrebe otestovať niektorý z aktivátorov pôdy uhlíkového typu v prevádzkových podmienkach. Výber kultúry padol na jahody, ktoré sa tu pestujú na výmere 2,5 hektára. Na jar 2018 sa tu v podmienkach stredne ťažkej piesočnato-hlinitej pôdy práve zakladala nová plantáž odrôd Alegro, Rumba, Sonata a Symphony a to v osevnom slede po jačmeni, ten v postupe po slnečnici zaradenej po sóji. Pri výsadbe všetkých štyroch odrôd sa použil inovatívny spôsob, tzv. frigo sadba, metóda chladených sadeníc, ktoré sa pre zlepšenie zakoreňovania pred výsadbou navyše ošetrili aj namáčaním v gélovom stimulátore.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down