13.02.2018 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PowerCell® - prínosy a benefity pre prax

„Kukurice s genetikou PowerCell® sú nielen úrodné, ale disponujú veľmi dobrými parametrami stráviteľnosti, vďaka čomu sú univerzálne využiteľné ako pre produkciu mlieka tak pre bioplynové stanice.“

Povedal v úvode svojho vstupu Ing. Vojtech Kocurek, Ph.D. zo spoločnosti Syngenta počas odborného semináru v Dvoroch nad Žitavou.

Základnou vlastnosťou technológie PowerCell® je geneticky podmienená vysoká stráviteľnosť vlákniny (NDF), čo je zásadné pre nadpriemernú produkciu mlieka a bioplynu. Navyše tieto hybridy pomalšie starnú, t. j. ku koncu vegetácie, kedy už v ostatných hybridoch rastie podiel lignínu (nestráviteľná časť), tak hybridy s genetikou PowerCell® si udržujú relatívne nízky podiel lignínu. Pre pestovateľov to znamená dlhšie zberové okno v rámci optimálnych parametrov stráviteľnosti rastliny. Ako podotkol V. Kocurek, dva najpredávanejšie hybridy kukurice v Česku disponujú genetikou PowerCell® a výživári aj pestovatelia v zhode potvrdzujú významný vplyv na dojivosť a produkciu mlieka. Kvalitatívne parametre potvrdili výsledky pokusov realizovaných na troch lokalitách na Slovensku, v ktorých boli zaradené silážne hybridy  FAO 280 až 600. Hybrid SY Campona s genetikou PowerCell® jednoznačne zvíťazil ako v stráviteľnosti vlákniny tak v stráviteľnosti organickej hmoty. V priemere to predstavuje 0,3 litra mlieka na dojnicu za deň v prospech hybridu SY Campona.

Silážne hybridy pre rok 2018

K dispozícii pestovateľom pre nasledujúcu sezónu sú hybridy FAO 200 až 600. Ponuku obohatili tri novinky z toho dve z genetiky PowerCell® - SY Gordius, SY Triade a  SY Helium z technológie Artesian®.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down