12.04.2013 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozemkové spoločenstvá a právna subjektivita

Pozemkové spoločenstvá bez právnej subjektivity budú mať povinnosť transformovať sa na spoločenstvá s právnou subjektivitou. Vyplýva to z nového zákona o pozemkových spoločenstvách, ktorý podpísal prezident SR Ivan Gašparovič.

„Doterajšie skúsenosti s existenciou spoločenstiev bez právnej subjektivity pri chýbajúcich ustanoveniach o orgánoch spoločenstva, ale aj poskytovanie podpory zo štrukturálnych fondov len pre pozemkové spoločenstvá s právnou subjektivitou preukazujú, že existencia pozemkových spoločenstiev bez právnej subjektivity sa javí v súčasnosti ako neopodstatnená," vysvetlil význam zmeny predkladateľ zákona, ministerstvo pôdohospodárstva.
Mnohé spoločenstvá bez právnej subjektivity pritom podľa rezortu paradoxne vystupujú a konajú ako spoločenstvá s právnou subjektivitou. "Pozemkové spoločenstvá založené ako občianske združenia, ktoré mali podľa zákona z roku 1995 povinnosť prispôsobiť svoje právne pomery tomuto zákonu, majú túto povinnosť aj podľa predkladaného návrhu zákona," konštatuje sa v dôvodovej správe k právnej norme.
Zákon novým spôsobom rieši aj vznik a registráciu pozemkových spoločenstiev vlastníkov pozemkov, ktoré nie sú spoločnou nehnuteľnosťou, vznik členstva v pozemkovom spoločenstve a postavenie členov spoločenstiev, možnosť oddelenia časti spoločnej nehnuteľnosti, postavenie Slovenského pozemkového fondu vo vzťahu k pozemkovým spoločenstvám a predaj podielov spoločnej nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu vlastníkom podielov spoločnej nehnuteľnosti.
Keďže Ministerstvo vnútra SR tieto občianske združenia, ktoré nesplnili povinnosť prispôsobiť svoje právne pomery platnému zákonu, nevyradilo z registra občianskych združení, odovzdá ich dokumentáciu Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down