21.10.2013 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Požiar v brazílskom prístave Santos vyhnal cenu cukru na 1-ročné maximum

Ceny cukru na svetových trhoch vyskočili na 1-ročné maximum. Dôvodom je požiar v brazílskom prístave Santos. Informovali o tom agentúra DPA a portál týždenníka Der Spiegel.

SANTOS. V najväčšom latinskoamerickom prekladovom prístavisku v brazílskom Santos v piatok (18. 10.) horelo. Požiar podľa mediálnych správ zachvátil terminál, kde je šesť veľkých skladísk brazílskeho koncernu Copersucar s celkovou kapacitou 300.000 ton cukru. To spôsobilo prudký nárast cien cukru na komoditných trhoch. Brazília je najväčším svetovým výrobcom cukru a Copersucar najväčšou firmou krajiny pôsobiacou v tomto odvetví.

Spoločnosť Copersucar v sobotu (19. 10.) uviedla, že požiar v jej skladoch zničil 180.000 ton cukru. Koncern počas uplynulej sezóny 2012/2013 vyviezol celkovo 6,1 milióna ton cukru. Príčiny požiaru, ktorý vypukol v piatok ráno miestneho času, zatiaľ nie sú známe. Zranili sa pri ňom štyria ľudia.

Cena na komoditných trhoch v piatok prudko vyskočila. Americký kontrakt na surový cukor vzrástol až o 6,1 % na 20,16 amerického centa (14,73 euro centa) za libru (asi 0,45 kg). To je najviac od októbra 2012. Zdražel aj rafinovaný cukor.

Termínovaný kontrakt obchodovaný na londýnskej burze posilnil na najvyššiu úroveň za 7 mesiacov. Podľa expertov môžu ceny cukru na svetových trhoch pokračovať v raste, pretože obnovenie plnej prevádzky prekladového terminálu v Santose môže trvať až 6 mesiacov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down