20.10.2010 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pozor na namrznuté krmivo!

Jesenné prízemné mrazíky môžu znepríjemniť život nielen šoférom, ale aj zvieratám. Namrznuté krmivo totiž môže - najmä prežúvavcom - spôsobovať veľké tráviace problémy.

Namrznuté krmivo, v ktorom boli mrazom, teda kryštálikmi ľadu narušené bunkové steny, sa môže ľahko zapariť. Zaparené krmivo v bachore prežúvavcov skvasí, pričom sa vyvíja plyn a zviera sa tzv. nafúkne a trpí.
Tlak zväčšeného bachora, odkiaľ plyn nemá úniku, je tak veľký, že zviera je nepokojné, snaží sa líhať, vstávať a nakoniec môže aj v bolestiach uhynúť. Prvá pomoc spočíva v podaní špeciálneho liečivého prostriedku, často je však nutné použiť aj trokár (
nástroj na vypúšťanie plynov z tráviacich dutín). Skúsený chovateľ, poprípade veterinárny lekár, musí brušnú stenu preraziť trokárom v mieste tzv. hladovej jamy - na dlaň od posledného rebra a bedrových stavcov, a plyn vypustiť. Trokár je v podstate dutý nôž, z ktorého sa po vbodnutí vyberie výplň a vzniknutou trubicou môže plyn a často i spenený obsah bachora vyjsť von.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 43.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down