29.05.2013 | 04:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PPA prijala tento rok 1400 žiadostí na červenú naftu za 8 mil. eur

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) prijala doteraz na podporu farmárov formou daňovo zvýhodnenej tzv. červenej nafty 1400 žiadostí od farmárov. Uviedol to dnes pre TASR generálny riaditeľ PPA Stanislav Grobár.

"Na rok 2013 sme prijali približne 1400 žiadostí na červenú naftu, čo podľa predbežných administratívnych kontrol predstavuje objem okolo 7,5 až 8 miliónov eur. Vyčlenených je pritom na podporu počas celého roku suma 10 miliónov eur," spresnil.
      "Myslím, že skončíme na čísle 8 miliónov eur. Suma 10 miliónov sa nenaplní, pretože niektorí malí farmári podporu nežiadali. Väčšinou sa jedná o žiadateľov, ktorí majú väčšie plochy pôdy, väčšie podniky," poznamenal šéf PPA s tým, že malým farmárom sa zdá administratíva súvisiaca so žiadosťou komplikovaná.
      PPA zverejnila výzvu na predkladanie žiadostí o podporu v roku 2013 formou dotácie na úhradu časti spotrebnej dane z minerálnych olejov, začiatkom marca 2013. PPA poskytne dotáciu v sume 0,153 eura/liter minerálneho oleja, a to najviac do množstva 25,45 litra/hektár pôdy obhospodarovanej žiadateľom alebo vo výške 54,30 litra na veľkú dobytčiu jednotku v chove žiadateľa (VDJ). Dotácia sa teda vypočíta ako súčin normatívu na jednu VDJ žiadateľa alebo jeden hektár obhospodarovanej plochy žiadateľom, počtu VDJ alebo výmery poľnohospodárskej plochy, vedených v evidencii k 1. marcu 2013 a uvedenej sadzby.
      PPA je rozpočtová organizácia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Zriadená bola zákonom o PPA s účinnosťou od 1. decembra 2003. PPA zabezpečuje administratívne činnosti súvisiace s finančnými prostriedkami z fondov EÚ a s finančnými prostriedkami národnej podpory. Agentúra ku koncu roku 2012 zamestnávala v priemere 578 pracovníkov.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down