23.11.2023 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PPA už poslala prijímateľom vyše polovice platieb mimoriadnej pomoci

        Bratislava 23. novembra (TASR) - Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) začala s odosielaním platieb pre oprávnených žiadateľov v rámci opatrenia mimoriadna pomoc. Doteraz bolo zaslaných asi 5250 platieb, čo predstavuje približne 65 % z celkového počtu platieb pre oprávnených prijímateľov. V platbách ide o sumu vyše 8,72 milióna eur, čo je viac ako polovica (55 %) z celkového rozpočtu určeného na dané opatrenie.


        PPA vydala všetky rozhodnutia vo veci poskytnutia mimoriadnej podpory pestovateľom pšenice v zmysle nariadenia vlády SR o poskytovaní podpory na kompenzáciu hospodárskej straty poľnohospodárom v dôsledku zvýšeného dovozu obilnín z Ukrajiny už v októbri 2023. Prvýkrát v histórii nemuseli poľnohospodári žiadať o podporu, ale agentúra využila informácie, ktoré má k dispozícii vo svojich systémoch.
        "Podklady na vyplatenie tejto mimoriadnej pomoci sme dokázali spracovať v krátkom čase a rovnako rýchlo teraz peniaze posielame na účty prijímateľom. Je to výsledok správneho nastavenia agentúry a verím, že PPA bude takto môcť postupovať aj v ďalších podporách v čo najväčšej možnej miere," priblížil generálny riaditeľ PPA Ondrej Humaj. Celá suma by podľa neho mala byť na účtoch príjemcov do konca novembra 2023.
        PPA dodala, že na mimoriadnu podporu bolo z Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu vyčlenených 5,24 milióna eur, ktoré sa vláda SR rozhodla zvýšiť o dodatočnú vnútroštátnu pomoc do maximálnej výšky 200 %. Celkovo tak bolo pre pestovateľov pšenice vyčlenených 15,72 milióna eur.
        Podpora sa poľnohospodárovi poskytuje na hektár (ha) poľnohospodárskej plochy, na ktorej v roku 2022 pestoval pšenicu v zvýšenej sume 39,44983 eura a v stanovenej lehote podal na PPA žiadosť o priame podpory na plochu za kalendárny rok 2023. PPA tak podporí 8035 pestovateľov pšenice s výmerou 398.480,70 ha.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down