26.10.2018 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PPA začala vyplácať slovenským farmárom preddavky za vyše 23 mil. eur

Agrorezort nadviazal na minulý rok, keď prostredníctvom Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) vyplatil slovenským farmárom historicky prvé preddavky na priame platby so zameraním sa na podporu živočíšnej produkcie. V týchto dňoch si finančne prilepší ešte viac žiadateľov ako vlani. Viac ako 23 miliónov eur si rozdelí 4584 slovenských poľnohospodárov. Informovala o tom Zuzana Peiger Ačjaková z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

BRATISLAVA. "Od môjho nástupu sme s novým vedením Pôdohospodárskej platobnej agentúry spravili pre slovenských poľnohospodárov kus poctivej práce. Práve živočíšna produkcia si zaslúži našu špeciálnu pozornosť. Toto odvetvie malo na Slovensku dlhú tradíciu, ale v poslednom desaťročí výrazne stagnuje. Rýchlejší prístup k financiám je jedným z možných nástrojov, ako ho podporiť," uviedla Gabriela Matečná, podpredsedníčka vlády a šéfka MPRV SR.
      PPA začala podľa MPRV SR vyplácať preddavky na viazané priame platby v podporných schémach na chov bahníc, jariek a kôz v sadzbe 18,04 eura, na výkrm vybraných kategórií hovädzieho dobytka v sadzbe 227,23 eura a na kravy chované v systéme s trhovou produkciou mlieka v sadzbe 288,95 eura, pričom opätovne prichádza k ich medziročnému nárastu.
      "Na všetkých žiadostiach sme uskutočnili administratívne kontroly a preverili sme výsledky vykonaných kontrol na mieste. Po overení podmienok oprávnenosti na platbu sme okamžite začali s vyplácaním preddavkov. Tak ako vlani posielame na účty slovenských poľnohospodárov tisícky eur," konštatoval Juraj Kožuch, generálny riaditeľ PPA.
      Európska legislatíva podľa neho umožňuje členským štátom vyplácať preddavky na priame platby až do výšky 50 % pred 1. decembrom kalendárneho roka, ale najskôr od polovice októbra. "Využili sme maximálne možnú hranicu na vyplatenie preddavkov, a teda rovných 50 %. Viac ako 4500 žiadateľom poskytneme cez 23 miliónov eur," dodal Kožuch.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down