31.03.2020 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PPA zavádza opatrenia v súvislosti s COVID-19 a administráciou podpôr

Predstavitelia Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA), Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR a samosprávnych organizácií z poľnohospodárskeho a potravinárskeho sektora rokovali v pondelok (30. 3.) o administrácii podpôr v období pandémie nového koronavírusu, ktorá významne komplikuje prácu agentúry. Informoval o tom Vladimír Machalík, riaditeľ odboru komunikácie a marketingu MPRV SR.

BRATISLAVA. "PPA nezastavila žiadne administratívne činnosti, len ich vykonáva s menším počtom zamestnancov, keďže niektorí zamestnanci čerpajú OČR či PN. Vzhľadom na zabezpečenie našich systémov totiž nie je možné z bezpečnostných dôvodov vykonávať našu prácu z domu," povedal Juraj Kožuch, ktorý viedol rokovania za PPA. Za rok 2019 je potrebné schváliť už len 1249 žiadostí, čo je výrazne menej ako pred rokom.
K administrácii podpôr v roku 2020 podľa Machalíka informovali predstavitelia PPA, že agentúra bude poskytovať technickú pomoc pri GSAA. Telefonicky alebo emailom bude kontaktovať žiadateľov, ktorí využili technickú pomoc v roku 2019. Ide približne o 8000 žiadateľov, zväčša starších a malých, z 18.640 podaných jednotných žiadostí v minulom roku. Informovať ich bude o všetkých možnostiach a nápovedách. Pre žiadateľa budú pripravené všetky podklady, aby bol schopný žiadosť podať sám, bez nutnosti osobného kontaktu s pracoviskom.
PPA plánuje podľa Machalíka v súvislosti s pandémiou a zamedzením šírenia ochorenia COVID-19 spustiť podávanie jednotných žiadostí na rok 2020 od 6. apríla (približne v rovnakom termíne ako v predchádzajúcich rokoch). V spojení s predĺžením konečného termínu na podanie žiadosti do 15. júna tak bude možné cielenejšie rozvrhnúť žiadateľov, aby neprichádzali do vzájomného kontaktu. Zamedzí sa tak aj väčšiemu zhromažďovaniu žiadateľov na regionálnom pracovisku, ako keby bol termín na podanie obmedzený na kratší časový úsek.
Kontroly na mieste (KNM), zamerané na plochy, sa podľa MPRV budú vykonávať bez účasti žiadateľa. Doklady potrebné počas kontroly budú vyžadovať písomne poštou alebo mailom. Pri kontrole plôch, kde bude nutné k vstupu na pozemky odomknutie oplotenia a sprístupnenie plochy (napríklad vinohrady, sady), bude žiadateľ v predstihu telefonicky vyzvaný na sprístupnenie daného pozemku. Žiadateľ odomkne a sprístupní plochu a dodrží odstup. Na pozemok pôjde kontrolná skupina bez žiadateľa, vykoná meranie a fotodokumentáciu a pozemok opustí.

/tasr/

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down