25.06.2018 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Práca zootechnika ho baví a napĺňa

Záujem mladých ľudí, absolventov stredných i vysokých škôl, o prácu v poľnohospodárstve je v súčasnosti čoraz menší. Aj veľa absolventov SPU v Nitre nenachádza uplatnenie v odbore, ktorý študovali. Príčin je viac, tie pripomenieme neskôr. Do tejto kategórie však nepatrí mladý inižinier Ľubomír Hosťovecký.

Pôvodne som chcel písať reportáž o chove koní. Veď o čom inom sa dá písať v prostredí Národného žrebčína v Topoľčiankach. Kone robia slávu žrebčínu už od jeho vzniku v roku 1921, teda už takmer 100 rokov. Za toto obdobie tu odchovali 8 tisíc ušľachtilých teplokrvných koní piatich plemien. V súčasnosti tu chovajú 550 koní.

Tradičný Deň otvorených dverí v Národnom žrebčíne, ktorý pravidelne už po niekoľko rokov organizujú 1. mája, v tomto roku do Topoľčianok privábil takmer 15 tisíc návštevníkov, ktorí si so záujmom pozreli drezúru, voltíž, parkúr, konské záprahy i jazdy koní.

Takýchto kultúrno-spoločenských akcií žrebčín organizuje v priebehu roka niekoľko. Veď ročne ho navštívi až 50 tisíc turistov.

Topoľčiankami sa 1. mája toho roku nedalo ani prejsť. Nielen centrum, ale aj všetky príjazdové cesty boli preplnené. Aj to je dôkazom, že Národný žrebčín spolu so zámkom - bývalým letným sídlom prezidentov ČSR - a s neďalekou zubrou zvernicou sa stávajú významnou turistickou destináciou.

 Nielen kone, ale aj dojnice

 Po rozhovore s Ing. Ľubomírom Hosťoveckým som však musel zmeniť tému. Národnému žrebčínu nerobia dobré meno len kone, ale aj dojnice.

Hneď na začiatku rozhovoru mi povedal, čo rozhodlo o tom, že po skončení SPU v Nitre sa rozhodol pracovať priamo vo výrobe: „Vyštudoval som zootechnický odbor Manažment živočíšnej výroby, a robím to, čo ma napĺňa a baví. Ako absolvent gymnázia som chcel byť ekonóm alebo právnik. Voľba ísť študovať na SPU v Nitre bola až na druhom mieste. V priebehu štúdia som si obľúbil zvieratá, ich život. A vtedy som prišiel na to, že v práci s nimi som našiel zmysel. To je aj moja budúcnosť. Neviem, či by som dnes chcel robiť niečo iné.“

Výstižnejšie sa hádam ani nedá vyjadriť vzťah k práci, ktorú človek vykonáva. Len málo ľudí sa pokladá za spokojných a šťastných preto, lebo môžu vykonávať prácu, ktorá ich baví a napĺňa.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down