30.01.2013 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Právna subjektivita pre pozemkové spoločenstvá

Pozemkové spoločenstvá bez právnej subjektivity budú mať povinnosť transformovať sa na spoločenstvá s právnou subjektivitou. Vyplýva to z vládneho návrhu zákona o pozemkových spoločenstvách, ktorú v stredu 30. Januára poslanci Národnej rady SR poslali do druhého čítania.

„Doterajšie skúsenosti s existenciou spoločenstiev bez právnej subjektivity pri chýbajúcich ustanoveniach o orgánoch spoločenstva, ale aj poskytovanie podpory zo štrukturálnych fondov EÚ len pre pozemkové spoločenstvá s právnou subjektivitou potrdzujú, že existencia pozemkových spoločenstiev bez právnej subjektivity sa javí v súčasnosti ako neopodstatnená," uvádza ministerstvo pôdohospodárstva v návrhu zákona.
Mnohé spoločenstvá bez právnej subjektivity pritom podľa rezortu paradoxne vystupujú a konajú ako spoločenstvá s právnou subjektivitou. „Pozemkové spoločenstvá založené ako občianske združenia, ktoré mali podľa zákona č.181/1995 povinnosť prispôsobiť svoje právne pomery tomuto zákonu, majú túto povinnosť aj podľa predkladaného návrhu zákona," konštatuje sa v dôvodovej správe k zákonu.
Návrh zákona novým spôsobom rieši aj vznik a registráciu pozemkových spoločenstiev vlastníkov pozemkov, ktoré nie sú spoločnou nehnuteľnosťou, vznik členstva v pozemkovom spoločenstve a postavenie členov spoločenstiev, možnosť oddelenia časti spoločnej nehnuteľnosti, postavenie Slovenského pozemkového fondu vo vzťahu k pozemkovým spoločenstvám a predaj podielov spoločnej nehnuteľnosti vo vlastníctve štátu vlastníkom podielov spoločnej nehnuteľnosti.
Keďže Ministerstvo vnútra SR tieto občianske združenia, ktoré nesplnili povinnosť prispôsobiť svoje právne pomery platnému zákonu, nevyradilo z registra občianskych združení, odovzdá ich dokumentáciu Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Zákon by mal nadobudnúť účinnosť 1. mája 2013. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down