25.04.2014 | 04:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Právom upozorňujú na riziká

Producenti hydiny a konzumných vajec, združení v Únii hydinárov Slovenska (ÚHS), pravidelne informujú odbornú i laickú verejnosť o vývoji v ich odvetví. Takáto komunikácia je veľmi dôležitá aj v súčasnosti. Najmä preto, lebo trh EÚ sa od tohto týždňa otvára aj pre hydinové mäso z Ukrajiny.

BRATISLAVA. Na viaceré úskalia, ktoré z tohto liberalizačného a politicky motivovaného kroku, učineného zo strany EÚ, striehnu na našich producentov hydiny, v predchádzajúcich dňoch upozornili predstavitelia ÚHS.
Z informácií, ktoré nám poskytol Ing. Daniel Molnár, riaditeľ Únie hydinárov Slovenska, vyplynulo, že produkcia hydiny v krajine nášho východného suseda dynamicky rastie, a Ukrajina - na rozdiel od SR - dosiahla v produkcii hydinového mäsa úplnú sebestačnosť. Lídrom vo výrobe hydinového mäsa na Ukrajine je veľkoproducent, firma MHP, ktorá má za lubom stať sa najväčším spracovateľom hydiny v celej Európe, keď v konečnej etape mieni spracovávať 400-tisíc ton hydiny ročne. Na porovnanie, v celej SR sa v minulom roku vyprodukovalo len 51,5 tisíca ton hydinového mäsa.
"Otvorenie trhu EÚ pre Ukrajinu aj v komodite hydinového mäsa môže mať pre Slovensko viacero negatívnych dôsledkov," uviedol D. Molnár. Jeden z nich spočíva v skutočnosti, že ako "akt solidarity" únia uvoľnila pre Ukrajinu dovoz 36-tisíc ton hydinového mäsa so zníženou colnou sadzbou. Tento kontingent predstavuje až 70 percent z našej celkovej ročnej produkcie.
K nevýhodám slovenských producentov hydiny patrí aj naša geografická poloha. SR má s Ukrajinou priamu hranicu, a dá sa predpokladať, že podstatná časť hydiny so zníženou colnou sadzbou bude nielenže prechádzať cez naše územie, ale na ňom aj skončí.
Predstavitelia ÚHS v tejto súvislosti upozorňujú na skutočnosť, že agropotravinárske trhy v západnej Európe sú "uzavreté", a noví importéri sa tam - aj v dôsledku pozitívneho agrárneho nacionalizmu - presadzujú len veľmi ťažko. Jednoducho, na potravinárske tovary spoza bývalej Železnej opony sa naši "noví priatelia" pozerajú stále s dávkou opatrnosti a možno aj nedôvery.
(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách č. 17/2014)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down