Prax by privítala živšiu obnovu poľnohospodárskej techniky

Nie ste len prezidentom AGRION-u, ale ste aj aktívnym podnikateľom v obchode s pôdohospodárskou technikou. Aj preto je namieste otázka, ako sa v tomto období darí predajcom poľnohospodárskej techniky na Slovensku? Dnes na otázky Roľníckych novín odpovedá Ing. PETER MATEJOVIČ, prezident Združenia dodávateľov pôdohospodárskej techniky v SR – AGRION.

„Nie je to jednoduchá otázka, lebo stretávam sa aj s kolegami z iných firiem, a tí môžu mať iný názor a iné skúsenosti, ale z pohľadu firmy, ktorú vediem, nebol tento rok aspoň v jeho prvej polovici najhorší. Je to možno aj tým, že pred  niekoľkými mesiacmi sa začali financovať niektoré projekty. Ale aj tak platí, že predaj techniky nezodpovedá tomu stavu, v akom je v súčasnosti poľnohospodárska technika v poľnohospodárskych podnikoch.

Veď keď si zoberieme predaj základného stroja, ktorým je – dovolím si to povedať – v poľnohospodárskom podniku traktor, tak stav je taký, že u nás je v prevádzke odhadom asi 16 tisíc traktorov, a ročný predaj sa pohybuje na úrovni 800 až 900 kusov; v minulom roku to bolo napríklad 780 traktorov. Z toho vyplýva, že nefunguje ani základná obnova. Je pravdou, že neustále sa nakupujú výkonnejšie stroje, takže počet traktorov v prevádzke tak trochu aj logicky klesá, ale keď si zoberieme, že na prelome 80-tych a 90-tych rokov minulého storočia, teda pred necelými 30 rokmi, bolo na Slovensku v prevádzke asi 22 tisíc traktorov, tak pokles je dosť značný, a ani vyššie spomenutý výkonový nárast nedokáže celkom vykryť zastaranosť tejto techniky. Takisto je to aj v iných strojoch a v iných oblastiach poľnohospodárskej techniky, kde predaj nie je taký, aký by mal byť, aby bola obnova techniky taká, akú si poľnohospodári predstavujú.“

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *