26.04.2022 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pre biozajtrašky s dôrazom na silu originálu

Spoločnosť Syngenta počas viac ako dvoch desaťročí pôsobenia na slovenskom trhu priniesla množstvo inovatívnych a výnimočných prípravkov pre ochranu rastlín. Faktom je, že pestovanie plodín je stále náročnejšie najmä v dôsledku klimatickej zmeny, obmedzovaniu účinných látok v ochrane rastlín, či narastajúcich rezistencií. Odpoveďou na uvedené sú inovatívne technológie s cieľom napomôcť pestovateľom v riešení ich problémov v čoraz zložitejších výrobných podmienkach.  

Biozajtrajšky

Pod týmto názvom predstavila Ing. Helena Bochová, kampaňová manažérka spoločnosti Syngenta, novinku Taegro® z pripravovanej rady biologických prípravkov pod značkou Biocontrols, určených pre ochranu rastlín: „Taegro® je mikrobiálny biocídny prípravok s Bacillus amyloliquefaciens – v prírode sa prirodzene vyskytujúcou baktériou. Určený je na ochranu proti múčnatke a plesni sivej.“ Z jeho predností H. Bochová upozornila na dobrú skladovateľnosť bez ohľadu na teplotu prostredia, možnosť aplikácie v akejkoľvek rastovej fáze ošetrovanej plodiny, nízku aplikačnú dávku a krátku ochrannú lehotu. Registrovaný je pre ochranu viniča hroznorodého v dávke 0,185 až 0,37 kg na hektár, taktiež do širokého spektra ovocia a zeleniny pestovaných v skleníkoch s predpokladom rozšírenia registrácie aj do poľných podmienok. Ako uviedla H. Bochová - Taegro® disponuje tromi spôsobmi účinku: „Najskôr vytvára dočasnú bariéru, ktorá zabraňuje patogénom dostať sa na povrch listu a množiť sa uvoľnením aktívnych metabolitov s fungicídnymi vlastnosťami, aktivuje tiež prirodzenú obranyschopnosť rastlín. Proces ochrany je pomerne rýchly, už po dvoch hodinách od ošetrenia je kolonizovaný celý povrch listu.“ Ošetrovanie Taegrom® odporúča na začiatok alebo koniec fungicídneho sledu, ideálne založeného na klasických fungicídoch Dynali® s účinnosťou proti múčnatke a Switch® 62,5 WG s účinnosťou proti plesni sivej. Použitie Taegra® na konci fungicídneho sledu je podľa H. Bochovej výhodné, pretože umožňuje veľmi skorý zber bez rizika obsahu rezíduí v plodoch. 

Sila originálu

Ing. Vojtěch Kocurek, Ph.D., produktový manažér pre osivá kukurice a obilnín spoločnosti Syngenta, predstavil možnosti riešenia ochrany kukurice a zemiakov proti závažným pôdnym škodcom akými sú kukuričiar koreňový a drôtovce. V boji proti obom škodcom je naďalej k dispozícii účinná látka tefluthrin, obsiahnutá v granulovanom insekticíde Force® 1,5 G určenom pre pôdnu aplikáciu proti kukuričiarovi koreňovému a drôtovcom v kukurici a v cukrovej kukurici. Účinná látka tefluthrin je v pôde veľmi stabilná, mení sa z pevného na plynné skupenstvo a na škodcov tak okrem účinku na dýchací systém pôsobí aj repelentne, zároveň tiež rýchlo a razantne. Ako vysvetlil zástupca spoločnosti, po aplikácii sa v okolí zrna, resp. koreňov klíčiacej rastliny vytvorí plynný štít z tefluthrinu, ktorý ju chráni pred pôdnymi škodcami. Force® 1,5 G sa aplikuje do riadkov pri sejbe kukurice. V dávke 12 kg na hektár zabezpečí dostatočnú ochranu proti drôtovcom, a proti larvám kukuričiara koreňového je potrebná vyššia dávka 12 až 15 kg na hektár.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down