Pre každého pestovateľa, pre každé pole

Expozícii spoločnosti RWA SLOVAKIA na 11. ročníku Celoslovenských dní poľa v Dolnej Krupej dominovali osvedčené, ale aj nové odrody repky, pšenice a jačmeňa od renomovaných európskych šľachtiteľských spoločností.

CDP 2022

Prehliadku odrodového pokusu zahájili pestovateľsky etablované hybridy repky Anniston a ES Momento a dva novšie materiály Aurelia a RGT Banquizz, ktoré ako uviedol Ing. Marián Bačiak, manažér spoločnosti RWA SLOVAKIA, sú vhodné do všetkých výrobných oblastí Slovenska. 

Hybrid Aurelia sa vyznačuje rýchlym rastom na jeseň avšak do zimy nemá tendenciu prerastať. Podobne na jar skoro vstupuje do vegetácie. Svoju výkonnosť potvrdil v minulom roku víťazstvom v pokusoch SPZO s dosiahnutou priemernou úrodou 4,71 tony z hektára. Plusom je stabilita v poskytovaní úrod v rôznorodých podmienkach prostredia. Vhodný je najmä do repnej výrobnej oblasti. Naproti tomu hybrid RGT Banquizz - zaregistrovaný v roku 2021 slovenským ÚKSÚP-om, dosiahol najlepšie výsledky v zemiakarskej výrobnej oblasti. Vyznačuje sa pomalším rastom, môže sa preto siať na začiatku agrotechnického termínu. V prípade tejto novinky M. Bačiak upozornil na hrubý koreňový kŕčok, celkovú vitalitu rastlín a intenzívne rozvetvovanie sa. Prednosťou je veľmi dobrý zdravotný stav, zvlášť odolnosť voči fómovej hnilobe, ktorá je zabezpečená kvantitatívnou rezistenciou.

Výkon v kombinácii s vysokou kvalitou

„Portfólio pšenice sme čiastočne zredukovali. Ponechali sme odrody, ktoré sú úspešné a zaradili sme nové odrody s vylepšenými agronomickými vlastnosťami a zdravotným stavom," uviedla Ing. Jana Garaiová, produktová manažérka spoločnosti RWA SLOVAKIA. Z pestovateľsky etablovaných odrôd upozornila na Bernstein, Julie, Energo a presievkovú pšenicu Lennox. Z noviniek zaradených v pokuse zaujala odroda Asory s potravinárskou kvalitou A, ktorá získala to najlepšie z kríženia úspešných odrôd JB Asano a Memory. Podľa J. Garaiovej dokáže splniť požiadavky pestovateľov na vysokú úrodu, výborný zdravotný stav, zimuvzdornosť, má veľmi dobrú odolnosť k prerastaniu, toleruje neskorší výsev. 

Sortiment presievkových pšeníc obohatili dve osinaté odrody, z ktorých KWS Expectum sa vyznačuje elitnými potravinárskymi parametrami v kombinácii s dobrou odolnosťou proti poliehaniu a dobrým zdravotným stavom. Pri odrode Edda s áčkovou potravinárskou kvalitou J. Garaiová vyzdvihla flexibilitu, poskytovanie veľmi dobrých úrod, veľmi dobré agronomické vlastnosti, výbornú odolnosť proti poliehaniu a dobrý zdravotný stav. 

Sortiment jačmeňov

„Aj keď sortiment jačmeňov spoločnosti RWA nie je veľký, vyberie si každý pestovateľ,“ uviedla J. Garaiová pri predstavení sladovníckej dvojradovej odrody SY Tepee, preferovanej spoločnosťami Heineken Sladovne Slovensko a Sladovňou Michalovce, ktorá sa presadila vďaka poskytovaniu vysokých a stabilných úrod, zvlášť vysokého podielu predného zrna. Šesťradové kŕmne jačmene v pokuse reprezentovala overená, vysokoúrodná, plastická odroda Azrah s  výbornými vlastnosťami slamy, podobne odroda Paradies, ktorej pridanou hodnotou je genetická rezistencia proti žltej vírusovej zakrpatenosti jačmeňa. 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down