Pre zdravé porasty s dôrazom na úrodu a kvalitu produkcie

Celoslovenské dni poľa, ktoré sa v tomto roku uskutočnili v Oponiciach, sa pravidelne zúčastňuje aj slovenská spoločnosť BELBA PLUS. V rámci svojej expozície predstavila kľúčové prípravky pre ošetrenie hustosiatych obilnín a kukurice.

CDP 2023

Prípravky spoločnosti a ich použitie predstavila Ing. Sofia Lackovičová, marketingová asistentka spoločnosti BELBA PLUS. 

V ochrane ozimných obilnín proti burinám je ťažiskom riešenie SUPERSSEL, založené na kombinácii účinných látok florasulam a metsulfuron-methyl. Produkt SUPERSSEL GRASS je obohatený o prípravok Fenoxinn 110 EC (fenoxaprop p-ethyl). V rámci fungicídnej ochrany odporučila riešenie BUKAT KLAS PRO postavené na kombinácii účinných látok tebuconazole v prípravku Bukat 500 SC a prothioconazole v prípravku Protikon 250 EC. Ako uviedla S. Lackovičová - vykazuje výbornú účinnosť proti fuzariózam klasu, steblolamu, múčnatke trávovej, hrdziam a ďalším chorobám. 

Ponuku rastových regulátorov v tomto roku doplnil Regulato 300 SL na báze účinnej látky mepiquat-chlorid. Disponuje registráciou do pšenice, tritikale a repky. „Okrem regulácie rastu má výborný vplyv na rozvoj koreňovej sústavy. Zlepšuje vitalitu koreňového kŕčku o 12  až 14 percent a dĺžku hlavného koreňa o cca 6 percent,“ uviedla S. Lackovičová, pričom upozornila na ďalšiu veľkú prednosť, ktorou je redukcia poškodených koreňov kvetárkou kapustovou. Aplikuje sa v dávke 0,8 až 1,3 litra na hektár. Z osvedčených produktov sú pestovateľom naďalej k dispozícii Florone a Tregus 500 EC.

V insekticídnej ochrane ozimných obilnín sa v praxi presadil pyretroidný prípravok Delmetros 100 SC s obsahom účinnej látky deltamethrin v dávke 0,05 litra. Okrem pšenice ozimnej a jačmeňa jarného je registrovaný aj proti škodcom v repke a zemiakoch.

Ponuka listových hnojív

Z kategórie listových hnojív sú do obilnín určené viaceré zaujímavé produkty pod značkou FitoBella. Konkrétne Fitobella N-P-Mg pre pokrytie zvýšených nárokov na fosfor a k odstráneniu deficitu fosforu v rastlinách najmä v období, kedy je príjem tohto prvku z pôdy limitovaný. Hnojivo je odporúčané pre jarnú regeneráciu ozimných plodín. FitoBella Mn je listové hnojivo určené k odstráneniu deficitu mangánu v pôde a k pokrytiu zvýšených nárokov na príjem mangánu, hlavne obilninami, okopaninami a ovocnými drevinami. Ako uviedla S. Lackovičová - deficit mangánu vyvoláva chlorózy na rastlinách, ich rast je silne obmedzený, alebo zastavený. V ponuke je tiež hnojivo s obsahom medi a síry.

K dispozícii pre pestovateľov je aj rad hnojív OPTI, špeciálne navrhnutých pre potreby obilnín, kukurice a repky. Ide o NPK hnojivá s chelátovými mikroživinami (EDTA a DTPA) vo forme rozpustných granúl. 

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down