17.07.2018 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prečo je Butisan® Complete štandardom v herbicídnej ochrane repky?

Optimalizovať herbicídnu ochranu repky je spoločným cieľom farmárov a výrobcov herbicídov. Okrem účinnosti a ceny hrajú dôležitú úlohu aj praktické prvky použitia. Jednoduchá aplikácia, flexibilný termínu použitia a vynikajúca selektivita voči repke. Preto sa stal Butisan Complete štandardom v regulácii burín v repke.

Vďaka optimálnemu pomeru účinných látok si Butisan® Complete významne pokrýva všetky hlavné druhy burín v repke , pričom ponúka vysokú stabilitu a spoľahlivosť účinku na kľúčové buriny nezávisle od podmienok sezóny. (Schéma č.1). Butisan® Complete ďalej ponúka väčšiu flexibilitu načasovania aplikácie a vynikajúcu selektivitu k pestovanej repke. Ideálny pomer účinných látok navyše plne zodpovedá potrebám pestovateľov repky na Slovensku.

Schéma č. 1 Účinok jednotlivých účinných látok v Butisane Complete proti burinám

 

Moderné herbicídy ponúkané spoločnosťou BASF sú unikátne vďaka kombinácii účinných látok metazachlor a dimethenamid-P, ktoré dopĺňa v prípade Butisan® Complete tretia účinná látka - quinmerac. Výhodou doplnenia metazachloru, ktorý účinkuje najmä na klasické spektrum burín (rumančeky, veroniky, hluchavky, hviezdica, metlička ...) o dimetenamid-P je rozšírenie účinnosti na ťažko kontrolovateľné buriny (pakosty, kapustovité buriny, mak) a tiež zabezpečenie účinnosti za nepriaznivých pôdno-klimatických podmienok. Quinmerac pridáva účinnosť na lipkavec a rozširuje ďalej účinnosť na mak a mrkvovité.

Účinné látky dimethenamid-P a metazachlor majú rozdielnu pohyblivosť v pôde. Metazachlor zostáva vo vrchnej časti ornice, dimethenamid-P je pohyblivejší a dostane sa hlbšie do pôdneho profilu. Aj za podmienok nedostatku zrážok po aplikácii je vďaka kombi efektu zabezpečená účinnosť na buriny vzchádzajúce z väčšej hĺbky, cca 4-8 cm, pri vysokých zrážkach až 12 cm. To zaručuje účinnosť herbicídu Butisan® Complete aj za znížených vlahových podmienok, keď najmä bežné preemergentné herbicídne riešenie zlyháva. Navyše vďaka rozdielnemu spôsobu príjmu účinných látok vzchádzajúcimi burinami pôsobí metazachlor (príjem hlavne cez korene a klíčiace rastlinky) a dimethenamid-P (príjem hlavne hypokotylom a klíčnymi listami) spoločne a prinášajú vyššiu spoľahlivosť kontroly burinného spektra. To znamená, že účinok je zaistený aj u burín, ktoré klíčia z hlbších vrstiev - buriny, ktoré uniknú jednej účinnej látke sú zastavené látkou druhou. Dochádza ku kompletnému zastaveniu rastu burín vzchádzajúcich z rôznej hĺbky pôdneho profilu. Toto je Kombi efekt - spoľahlivá kontrola burín nezávislá na rozdielnych podmienkach.

Butisan® Complete si vzhľadom k vysokej koncentrácii účinných látok poradí v podstate so všetkými dôležitými burinami a vzhľadom na to, že príjem účinných látok prebieha cez korene, hypokotyl aj listy vzchádzajúcich burín, tak je aplikačné okno veľmi široké, od preemergentného až po skoro postemergentný termín. Dlhé reziduálne pôsobenie potom dáva záruku potlačenia burín, ktoré vzchádzajú neskôr alebo v nasledujúcich vlnách. Samozrejme každý prípravok má určité pravidlá použitia, ktorými je dôležité sa riadiť, tak aby sme dosiahli najvyššiu účinnosti. V prípade Butisanu Complete rozlišujeme načasovanie aplikácie podľa výskytu problematických burín ako sú kapsička, peniažtek, úhorník, pakost, mak alebo mrlík. V prípade výskytu týchto burín je dôležité uskutočniť aplikáciu preemergentne tzn. v období od zasiatia repky do doby, kým tieto buriny začnú vzchádzať. V prípade prevažujúceho výskytu rumanov, parumančeka, lipkavca, veroník, hluchaviek je možné aplikovať aj skoro postemergentne, avšak len do fázy klíčnych listov (prípadne prvý pár pravých listov) (Obr.1). Riadime sa teda vývojovou fázou buriny nie pestovanej repky.

 

 

Obr. 1 Maximálna rastová fáza pre aplikáciu Butisanu Complete pri vybraných burinách

Porovnanie účinnosti Butisan® Complete 2,25 l / ha pri preemergentnom a skoro postemergentnom termíne aplikácie na široké spektrum burín. Pokusy BASF

 

 

Dôležité je tiež to, a to platí pre všetky pôdne herbicídy, aby bola kvalitne spracovaná pôda pred sejbou. Pri hrudkovitosti pozemku dochádza k druhotnému zaburineniu po rozpade hrúd v dôsledku narušenia herbicídneho filmu na povrchu pôdy, a tým zníženiu účinnosti.

Ing. Marian Čeleš

BASF Slovensko

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down