14.02.2020 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prečo pestovať jarnú formu repky olejky?

Jarná repka ponúka zaujímavú alternatívu v osevnom postupe, ktorú v niektorých podnikoch vedia veľmi dobre využiť. Ak nie je možné založiť porast ozimnej repky pre neskoro zberanú predplodinu, prípadne pre iné dôvody, tak máme k dispozícii dostatočný časový priestor na dokonalú predsejbovú prípravu pre jarnú repku.

Dôvody prečo pestovať repku jarnú sú viaceré: ekonomické - nižšie náklady, nízke riziko pri zakladaní porastov, krátka vegetačná doba, dobrá predplodina, porovnateľné úrody s ozimnou repkou, výborná kvalita, olejnatosť, bezproblémový odbyt. Jarná repka je vhodná aj ako náhradná plodina po zlikvidovanom poraste repky ozimnej založenej na jeseň. Pôdu zanecháva vo veľmi dobrej štruktúre, čo je zvlášť vhodné pre nasledujúce pestovanie ozimnej pšenice.

Avšak obsiate plochy repkou olejnou jarnou sa s pribúdajúcim vlahovým deficitom, ktorý výrazne pociťujeme v posledných rokoch menia – zmenšujú.

Pestovateľské plochy jarnej formy repky v SR, roky 2015 až 2018

Roky Hektáre
2015 5 469,16
2016 3 216,38
2017 4 138,43
2018 2 329,53

Pokles pestovateľských plôch

Zakladanie porastov jarnej repky je vhodné predovšetkým v humídnejších oblastiach, ktorých nám v poslednej dobe výrazne ubúda, čo sa začína prejavovať aj na obsiatych plochách jarnou repkou. Veď už aj na Liptove, kde donedávna nedostatok vlahy nepociťovali, v posledných dvoch rokoch začína aj tu byť vlaha nedostatkovým artiklom.

Prioritným  úspechom pestovania jarnej repky olejky je skorá sejba, čo sa ale mnohokrát nedá celkom dodržať. Buď je pôda premočená, alebo suchá a v obidvoch prípadoch sa ťažko dokonale pripraví pred sejbou. Po vzídení neskoršie zasiatej repky dochádza k rýchlemu predlžovaciemu rastu, čo má za následok pokles úrody repky.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down