19.12.2014 | 03:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predajne sú povinné prevziať potraviny aj so starým označením

Niektoré predajne potravín odmietajú preberať výrobky so starým označením napriek tomu, že Nariadenie Európskej komisie o ich novom označovaní, umožňuje dopredaj zásob v prípade potravín uvedených na trh alebo označených pred 13. decembrom 2014. Týmto dňom vstúpilo v krajinách EÚ do praxe Nariadenie o označovaní potravín, ktoré zavádza mnoho zmien v tejto oblasti.

      BRATISLAVA. "Na pultoch sa spotrebitelia môžu stretnúť ešte so starým označovaním výrobkov. Ide o tovary, ktoré boli vyrobené a zabalené do polnoci 12. decembra 2014 a tie môžu byť dopredávané so starým označením. Nové je povinné pre produkty vyrobené od 13. decembra 2014," povedal TASR hovorca Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Stanislav Nemec. Obchody, ktoré to nerešpektujú a výrobky so starým  označením nepreberajú, nepostupujú podľa hovorcu SPPK správne.
      Niektoré opatrenia, napríklad označovanie krajiny pôvodu pokiaľ ide o živočíšne komodity, vstupujú do platnosti až od 1. apríla 2015. Od tohto dátumu budú povinné informácie o tom, kde boli zvieratá odchované a zabité, čo sa má uvádzať na obaloch bravčového, hydinového, baranieho a kozieho mäsa.
      "S určitými výnimkami bude platiť povinnosť uvádzať krajinu pôvodu, či už členského štátu alebo tretej krajiny, kde bolo zviera chované alebo zabité," informovala TASR Ingrid Ludviková z Tlačového oddelenia Zastúpenie Európskej Komisie v SR. Upozornila zároveň, že zodpovednosť za dodržiavanie týchto pravidiel majú členské štáty, respektíve príslušné národné kontrolné orgány.
      Zatiaľ podľa Nemca nie je celkom jednoznačné, akým spôsobom sa bude uvádzať krajina pôvodu v situáciách, keď zviera bolo v jednej krajine odchované, prepravilo sa do ďalšej, kde sa dochovalo a ďalej na bitúnok. "Povinný údaj o krajine pôvodu sa vzťahuje len na balené mäso. Na obaloch mäsových výrobkov s výraznou zložkou mäsa by mal byť tiež pôvod mäsa označený," spresnil Nemec.
      Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek (SMER-SD) podľa vyjadrenia tlačového odboru presadzuje, aby sa pri označovaní krajiny pôvodu uplatnil najprísnejší variant, aby každá zložka mäsa v mäsových výrobkoch bola označená krajinou pôvodu. Niektoré krajiny navrhujú, aby bola označená krajinou pôvodu len dominantná zložka mäsa.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down