05.09.2014 | 05:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predbežná bilancia tohtoročnej žatvy: jedno oko sa smeje, ale druhé plače

Hoci sa tohtoročná žatva začala veľmi skoro, a napríklad na južnom Slovensku vyšli kombajny do polí v porovnaní s inými rokmi s dvojtýždňovým predstihom, v severných regiónoch sa zber husto siatych obilnín, ale ani repky, ešte stále neskončil.

BRATISLAVA. Za skorý štart a i neskorý finiš môže atypické počasie. To súčasné robí veľké starosti poľnohospodárom v severných okresoch Slovenska, ktorí ešte všade nemajú pokosené nielen obilie, ale dokonca ani repku. Na vlastné oči sme sa o tom začiatkom tohto týždňa presvedčili v okolí Rajeckých Teplíc, v okrese Žilina, kde porast pšenice stál na koreni.

Najlepší obraz o napredovaní - v tomto prípade však skôr o zaostávaní - tohtoročnej žatvy poskytujú údaje, ktorými disponuje Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora. Jej údaje a odhady pochádzajú z informácií, ktoré Úrad SPPK sumarizuje na základe hlásení z regionálnych poľnohospodárskych a potravinárskych komôr. Nuž a z ostatných údajov, ktoré boli k dispozícii začiatkom tohto týždňa, vyplynulo, že v polovici tretej augustovej dekády poľnohospodárom na Slovensku ešte zostávalo zažať približne 34 tisíc hektárov husto siatych obilnín a približne 5 000 hektárov repky.

Takmer celá táto nezožatá výmera sa týka severných regiónov Slovenska, kde žatvu už po niekoľko týždňov brzdia časté dažde. Aj v dôsledku toho niektoré podniky s dlhými prestávkami žnú už takmer dva mesiace.

Je preto vcelku pochopiteľné, že tamojší poľnohospodári sú z tohtoročnej žatvy zúfalí. Veď doslova pred očami sa im znehodnocujú výsledky ich niekoľkomesačného snaženia.

„.Zrno, ktoré je v dôsledku poľahnutia porastov od častých dažďov už  v nejednom prípade na zemi, začína klíčiť a iné zasa vypadáva z klasov,“ uviedol pre Roľnícke noviny Milan Semančík, predseda SPPK.

Poľnohospodári zo severu tak tohtoročnú úrodu pšenice, ale v nie jednom prípade aj repky, ovsa a raže, doslova kradnú z polí pred nežičlivým počasím.

Do vyššie spomenutého termínu  poľnohospodári na Slovensku namlátili z tohtoročnej úrody 2,862 milióna ton husto siatych obilnín, z toho 2,081 ton pripadlo na pšenicu. Repky bolo k spomenutému termínu v skladoch 444- tisíc ton, čo je za ostatných desať rokov rekordné množstvo. 

 

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

    

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down