05.05.2014 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predkupné právo by mali mať podniky, ktoré pôdu užívajú

Navrhovaný zákon o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku, ktorý 23. apríla 2014 schválila vláda, počíta s tým, že pôdu by mali prednostne nadobúdať osoby, ktoré na nej podnikajú alebo pracujú v poľnohospodárskej výrobe najmenej tri roky, a zároveň majú na území SR trvalý pobyt alebo sídlo firmy najmenej 10 rokov.

BRATISLAVA. Predseda Zväzu poľnohospodárskych družstiev a obchodných spoločností (ZPDaOS) SR Milan Mišánik sa domnieva, že v tejto podobe návrh môže agropodnikom pomôcť, ale aj uškodiť.

"Družstvá a agropodniky sa nemusia s vlastníkmi dohodnúť o cene a tak sa k pozemkom môžu dostať iné subjekty. Doterajší užívatelia pôdy sa tak môžu dostať do problémov s plnením podmienok na poberanie dotácií, ktoré eventuálne budú musieť vrátiť. Pokiaľ by predkupné právo na pozemky mali ich užívatelia, ktorí ich riadne obhospodarujú na základe platne uzavretých nájomných zmlúv, a dostali by sa k pozemkom bez obštrukcií, tak by zákon svoj účel splnil," domnieva sa M. Mišánik.
Dnes podľa neho užívatelia pozemkov, či už sú to družstvá, agropodniky, akciové spoločností, ani nevedia, kto má záujem o kúpu pozemku.
"Nevieme, či máme v katastri nejakých konkurenčných záujemcov o pôdu a koľko ich je," poznamenal M. Mišánik. "Nevieme ani, kto žiada o priame platby na hektár pozemku, o iné dotácie, keďže tieto informácie Pôdohospodárska platobná agentúra nezverejňuje."

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

(tasr)

 

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down