06.09.2013 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predĺženie čerpania eurofondov o rok je na dobrej ceste

Slovensko je na dobrej ceste získať výnimku od Európskej komisie, aby dostalo rok navyše na dočerpanie eurofondov z programového obdobia 2007 až 2013. Vyhlásil to premiér Robert Fico.

"Negociácie na pôde Európskej únie o predĺžení možnosti čerpať finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov o jeden rok prebiehajú veľmi dobre," povedal R. Fico.
Slovensku sa začiatkom roka podarilo v Bruseli na rokovaní s európskymi predstaviteľmi vyrokovať, aby spolu s Rumunskom dostalo výnimku a eurofondy mohlo čerpať o rok dlhšie. Teraz túto výnimku musí ešte odsúhlasiť Európsky parlament.
"Ak by bola definitívne schválená zmena nariadenia tak, ako je navrhnutá, znížil by sa objem, ktorý musíme vyčerpať v tomto roku, na 168 miliónov eur. Ak nebude schválená, zdá sa, že prídeme o 680 miliónov eur," priblížil premiér s tým, že aj keby SR o tieto prostriedky prišla, nemusela by ich zaplatiť z rozpočtu. "My ich nemusíme zaplatiť zo štátneho rozpočtu, len ich nemôžeme vyčerpať, viac ich nebudeme môcť využiť v nasledujúcich rokoch, preto sme rokovaniam venovali obrovskú pozornosť s príslušnými orgánmi," povedal R. Fico.
Dôvodom, prečo sa snaží vláda o tieto prostriedky neprísť, je najmä to, že zo štrukturálnych fondov sa na Slovensku spolufinancuje značné množstvo investičných aktivít verejného sektora. "Bez peňazí z Európskej únie nevieme prežiť. Takmer 80% všetkých verejných investícií na Slovensku je financovaných z fondov únie. Preto nám musí záležať na tom, do akej miery vyčerpáme zdroje určené na obdobie 2007 a 2013 a do akej miery sme pripravení na čerpanie v rokoch 2014 až 2020, kde sme získali väčší balík prostriedkov," spresnil R. Fico. Aj z týchto dôvodov apeloval na slovenských europoslancov, aby v Európskom parlamente podporili zmenu pravidiel čerpania eurofondov pre Slovensko. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down