12.01.2011 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predsa len požiadame o predĺženie moratória...

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MP RV SR) požiada Európsku komisiu (EK) o predĺženie obdobia obmedzenia nadobúdania poľnohospodárskej pôdy a lesov cudzozemcami, a to do 30. apríla 2014. Návrh agrorezortu na 3-ročné moratórium na nákup pôdy cudzincami dnes prerokovala a schválila vláda SR.

Dôvodom je skutočnosť, že počas uplynulého trojročného prechodného obdobia nedošlo k takým zmenám v pomeroch domáceho trhu s pôdou, ktoré by v prípade zrušenia obmedzení mohli zabezpečiť vyvážené fungovanie trhu s pôdou.

V podmienkach hospodárskej krízy existuje podľa agrorezortu aj nebezpečenstvo, že SR sa pri otvorení svojho trhu s pôdou bez obmedzení môže stať cieľom takých špekulatívnych nákupov pôdy, ktoré budú znamenať významné ohrozenie národných záujmov. Hospodárske a sociálne dôvody uplatnenia obmedzení, týkajúcich sa nadobúdania a prenajímania poľnohospodárskej pôdy trvajú, čoho dôkazom sú rozdiely nielen v cenách pôdy v SR a v pôvodných krajinách EÚ, ale aj vo výške dotácií, v príjmoch a tiež v schopnosti generovania hodnôt, vypočítaných na určitú poľnohospodársku jednotku. Liberalizácia trhu s pôdou by spôsobila rýchle zvyšovanie cien, ktoré by zo sociálneho hľadiska spôsobilo veľmi zložitú situáciu pre vidiecke komunity. Znemožnila by získanie obrábanej pôdy zo strany slovenských poľnohospodárov pri cenách, ktoré dokážu zaplatiť, a znamenala by vytvorenie úzkej vlastníckej štruktúry.

Vláda SR sa obáva, že predaje pôdy, spôsobené vysokými cenami pôdy, by mohli byť hrozbou pre živobytie ľudí na vidieku. Títo ľudia by pri nedostatku pracovných miest v iných sektoroch mohli rozšíriť počet nezamestnaných a rozšírili by sociálne problémy na regionálnej a národnej úrovni.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down