15.12.2023 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predstavenie noviniek výrobcu SMS CZ

Český výrobca poľnohospodárskej techniky SMS CZ, s.r.o. oslavuje tento rok 30. výročie svojho založenia. K tomuto výročiu si daroval ten najkrajší darček, ktorým sú novinky v jeho portfóoliu, a niektoré z nich predstavil začiatkom novembra na predvádzacej akcii pre tlač na pozemkoch českého poľnohospodárskeho podniku Jonesov Dvor.

Spoločnosť SMS CZ sa v minulosti pôvodne transformovala zo Strojovej a traktorovej stanice a onoho času skratka znamenala Strojárstvo montáže a servis. V súčasnej dobe má firma dva hlavné výrobné programy, medzi ktoré patria výroba poľnohospodárskej techniky a výroba a projektovanie technológií pre spaľovne odpadov, ktoré firma vo svojom logu aj graficky rozlíšila. Práve v tridsiate výročie založenia firmy si spoločnosť nadelila novú identitu, v ktorej skratka SMS znamená anglické Smart Machinery Solution (Inteligentné strojové riešenia).

O predstavenie nových strojov spoločnosti SMS CZ sa postaral samotný konateľ spoločnosti SMS CZ s. r. o., Ing. Petr Jirsa, Ph.D., podľa ktorého táto kozmetická zmena názvu omnoho lepšie vystihuje súčasné zameranie spoločnosti. Anglický názov zvolila firma najmä z dôvodu, že tri štvrtiny strojov z jej produkcie putujú na export. Len 20 % strojov zostáva podľa konateľa spoločnosti v Českej republike.

„Divízia SMS Agro, ktorá sa zameriava na vývoj a výrobu poľnohospodárskej techniky, je dnes etablovaná na 35 trhoch, zväčša v Európe. Strojom SMS CZ sa však veľmi dobre darí napríklad aj v Kanade, Austrálii a najmä na Novom Zélande, kde sa tento rok vyviezlo 12 kontajnerov strojov. Práve v týchto krajinách vyžadujú poľnohospodári stroje, ktoré dokážu pracovať v ťažkých podmienkach. A stroje firmy SMS CZ to zvládajú výborne, o čom svedčia aj rastúce predaje v týchto krajinách. Za tridsať rokov existencie spoločnosti sme predali viac ako dvadsaťtisíc strojov,“ konštatuje Petr Jirsa.

Výrobný program SMS Agro zahŕňa stroje na spracovanie pôdy a stroje na úpravu a obnovu lúk a pasienkov. Zaujímavosťou zo sortimentu strojov na obnovu lúk pasienkov je sejací stroj Smart, ktorý je primárne určený na obnovu a prísev, ale osvedčil sa aj ako konvenčný sejací stroj pre malých farmárov.

Novinky SMS CZ

Predstavenie noviniek firmy bolo však zamerané na stroje z úplne iného súdka. Firma si dala za cieľ predviesť nový hĺbkový kombinovaný kyprič Finisher, dokáže počas jedného prejazdu vykonať hneď niekoľko pracovných operácií, a to vďaka niekoľkým sekciám. V ťažkých mokrých podmienkach a v pôde pokrytej značným množstvom rastlinných zvyškov si stroj počínal priam ukážkovo.

Hlavnými troma piliermi strojov českého výrobcu, na ktorých si zakladá sú robustnosť a odolnosť, variabilita a v neposlednom rade jednoduchosť ovládania a údržby. „Používame vysokopevnostné profily, ktoré sú skôr naddimenzované, a to najmä z toho dôvodu, aby dlho vydržali. Široké portfólio strojov a veľké možnosti výbavy prinášajú zákazníkom možnosť prispôsobiť si stroj svojím špecifickým podmienkam. Používame bezúdržbové ložiská a naše stroje majú minimálne množstvo mazacích miest. Zároveň sa snažíme vyrábať hydraulicky nastaviteľné stroje, ktoré majú však malé množstvo hydraulických okruhov,“ hovorí o prednostiach strojov SMS CZ konateľ spoločnosti.

Nový Finisher

V praktickej ukážke predvedený kombinovaný kyprič Finisher 400 patrí do tretej generácie kombinovaných kypričov SMS CZ. Už na prvý pohľad sa nová generácia líši od tej staršej, a to hneď niekoľkými inovovanými prvkami. Finisher je vybavený novým typom radlíc, ktoré zabezpečujú pracovnú hĺbku až 35 cm. Radlice sú osadené na stĺpiciach, o ktorých istenie sa stará non-stop hydropneumatický systém. Rozstupy medzi jednotlivými pracovnými orgánmi boli zväčšené, a to najmä z dôvodu lepšej priechodnosti rastlinnej hmoty strojom. Inováciou prešli takisto aj taniere, ktoré majú teraz novú geometriu a v neposlednom rade došlo aj ku zväčšeniu rozstupu medzi prvým a druhým radom tanierovej pracovnej sekcie. Stroj je plne hydraulicky ovládaný a zvýšila sa i jeho svetlá výška. Výsledkom je robustný a ťažký stroj, ktorý zvládne pracovať i v náročných podmienkach.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down