23.04.2019 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predstavili efektívne riešenia v ochrane rastlín

Predstavenie prístupov a riešení zameraných na komplexnú ochranu a stimuláciu porastov na jar v meniacich sa podmienkach prostredia, najvýznamnejšie choroby cukrovej repy v súčasnosti, taktiež čo môžeme urobiť pre kvalitné speňažovanie produkcie, boli témami odborného semináru usporiadaného spoločnosťou AM-AGRO, s. r. o. vo Dvoroch nad Žitavou, kam pozvali pestovateľov zo západného Slovenska.

Hostí podujatia privítal Ing. Gabriel Villár, obchodný riaditeľ spoločnosti AM AGRO.

Predstavil portfólio spoločnosti, ktoré aktuálne tvorí 45 prípravkov pre ochranu rastlín, stimulátorov a regulátorov rastu, pomocných látok a listových hnojív.

„Našim cieľom sú inovatívne a hlavne efektívne riešenia v ochrane rastlín,“ uviedol G. Villár a vyzdvihol štyri novinky, ktoré obohatia portfólio spoločnosti v roku 2019. Ide o dva herbicídy – Lena 500 SC s účinnou látkou lenacil do cukrovej repy a Sulcogan 300 SC s účinnou látkou sulcotrione proti burinám v kukurici. „Očakávame registráciu fungicídu Duett Ultra s registráciou do obilnín a cukrovej repy a poslednou novinkou bude insekticíd Aceptir 200 SE proti cicavým a žravým škodcom repky ozimnej, zemiakov, rajčiakov a jabloní,“ dodal k novinkám v ponuke.

Najvýznamnejšie choroby cukrovej repy a ochrana proti nim

„V 90. rokoch bola rizománia repy obrovským problémom, dnes je už táto choroba vyriešená pestovaním rezistentných, resp. tolerantných odrôd repy, ale taktiež znížením populačnej dynamiky prenášača tejto vírusovej choroby,“ uviedol doc. Ing. Tibor Roháčik, odborný poradca v pestovaní a ochrane rastlín, podľa ktorého sú vírusové choroby dnes na repe zanedbateľné.

Cerkospóra repová

Najvýznamnejšou chorobou repy v súčasnosti je hnedá škvrnitosť listov - cerkospóra repová, ktorá spôsobuje významné straty na úrode a kvalite buliev.

Doc. Roháčik predstavil výsledky poľných pokusov z roku 2016, v lokalite Bučany. Skúšaná bola odroda cukrovej repy náchylná na cerkospóru. Varianty ošetrené prípravkami na báze medi - Cupromix + Silwet Star a Optisil + Cupromix boli účinné na úrovni 70,32, resp. 72,8 percenta. Pri druhom hodnotení bol kontrolný variant napadnutý na 80 percent. Variant s ošetrením Cupromixom + Silwet Star najúčinnejšie eliminoval napadnutie cerkospórou repovou, čo sa pozitívne prejavilo v úrode a kvalite buliev, rovnako aj v úrode rafinády. „Čo nás v ochrane repy brzdí, je potvrdená rezistencia huby Cercospora beticola proti viacerým účinným látkam, avšak je to do určitej miery špecifický problém podniku v súvislosti s používanými prípravkami,“ dodal doc. Roháčik, pričom v tomto kontexte zdôraznil, že v ochrane porastov je nutné uplatňovať antirezistentnú stratégiu.

Choroby koreňov repy

Význam nadobudli choroby koreňov cukrovej repy. Ako uviedol doc. Roháčik, najnovšie sa diskutuje o hube Macrophomina phaseolina, ktorá sa aktivizuje pri teplote 25°C, podporuje ju zlá štruktúra pôdy, zhoršená výživa repy, atď.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down