13.07.2021 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Predstavili komplexne postavené technológie ochrany

Spoločnosť Syngenta na jubilejnom 10. ročníku Celoslovenských dní poľa v Seliciach predstavila ucelené technológie ochrany poľných plodín postavené na ťažiskových prípravkoch spoločnosti, ďalej v praxi etablované a nové odrody slnečnice a kukurice a hybridné jačmene HyvidoTM, v ktorých je priekopníkom vrátane technológie ich pestovania.

CDP 2021

„V rámci našej expozície pravidelne predstavuje komplexné riešenia ochrany obilnín, kukurice, slnečnice a repky, postavené na ucelenom portfóliu prípravkov vrátane moridiel, ktoré patria k najlepším a najúčinnejším na trhu. Taktiež tu predstavujeme naše ťažiskové hybridy kukurice, slnečnice a hybridné jačmene HyvidoTM, ktoré sú výsledkom šľachtiteľského zázemia spoločnosti,“ uviedol k technologickým a odrodovým pokusom Ing. Matej Šoka, zástupca spoločnosti Syngenta.

Efektívne v regulácii burín v kukurici

V pokuse s herbicídnym ošetrením kukurice predstavili viaceré varianty ošetrenia postavené na kľúčových prípravkoch spoločnosti. Konkrétne herbicíd Gardoprim® Gold Plus 500 SC je určený pre preemergentnú aplikáciu, ktorý ako čisto pôdny prípravok najspoľahlivejšie účinkuje pri dostatočnej pôdnej vlhkosti. Ďalej kombináciu prípravkov Callisto® 100 SC a Milagro® 4 SC s aplikáciou postemergetne vo fáze 4 – 5 listov kukurice. Účinné látky prosulfuron a dicamba obsiahnuté v prípravku Casper 55® WG veľmi dobre likvidujú i trváce buriny, vyznačujú sa rýchlym nástupom účinnosti - už do 5 dní po aplikácii. Milagro® 4 SC (nicosulfuron) spoľahlivo likviduje pýr, prosá, moháre a ďalšie trávy. Pre sólo použitie je v ponuke prípravok Elumis® (mesotrione, nicosulfuron) - určený pre postemergentnú aplikáciu na vzídené a ťažšie ničiteľné druhy burín, môže sa aplikovať do 8 listu kukurice.  V praxi najpoužívanejší variant ochrany proti širokému spektru burín je postavený na kombinácii trojzložkového herbicídu Lumax® 537,5 SE a zmáčadle Fix-Pro®, v dispozícii je v ekonomicky zvýhodnenom balíčku Lumax® Fix-Pro® Pack. Podľa M. Šoku ide o mimoriadne účinnú, flexibilne využiteľnú ochranu proti burinám s aplikáciou buď preemergentne alebo skoro postemergentne. Sucho a ani zrážky neovplyvňujú účinnosť mesotrione, S-metolachlor a terbuthylazine, obsiahnutých v prípravku Lumax® 537,5 SE, výsledkom čoho je účinná regulácia burín v rôznorodých podmienkach. Vo formulácii pridaný safener benoxacor zlepšuje toleranciu porastu kukurice proti ošetreniu najmä v nepriaznivých (stresových) podmienkach. Prípravok má dlhé reziduálne pôsobenie v pôde, najspoľahlivejšie účinkuje pri dostatočnej pôdnej vlhkosti.

Komplexná ochrana pšenice

V pšenici ozimnej predstavili dva varianty ošetrenia. V oboch bol aplikovaný regulátor rastu Moddus® (trinexapac-ethyl), v prípade ktorého M. Šoka upozornil na dôležitosť ošetrenia niektorých porastov v aktuálnej sezóne. Následne v termíne T1 bol aplikovaný v minulom roku uvedený fungicíd Unix® 5 WG (cyprodinil) a v T2 (BBCH 37 - 39) tohtoročná novinka Pecari® (prothioconazole) proti širokému spektru hubových patogénov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down